Česká Kanada - Rožnov a Kaproun

Tipy na výlet, Jindřichohradecko
Kam a jak jedeme?

bizoni u Rožnova
bizoni u Rožnova
lupa

Zvu vás na výlet s dětmi (nebo bez nich) na nenáročný pohodový výlet do přírody. Podíváme se do České Kanady, čili na Jindřichohradecko, na polosamotu Rožnov a do Kaprounu, jehož vlakovou zastávku proslavil Jára Cimrman. Byly jsme tam autem, ale výlet se dá absolvovat pohodlně i na kole.

Za čím jedeme?

Nejprve se vydáme za bizony do Rožnova. Tato polosamota se nachází uprostřed krásné přírody České Kanady, asi 8km severovýchodně od Nové Bystřice (nedaleko Klenové). U silnice v Rožnově jsou tři stavení, ale my vyhledáme ruiny venkovské usedlosti na louce asi 200m od silnice. Vede k nim stromořadí s úzkou silničkou. Za polorozpadlými budovami v rozlehlém výběhu spatříme stádo bizonů. Obrovské zvířecí kolosy můžeme pozorovat úplně zblízka, protože přístup je až k ohradě. Zřejmě jsou zvyklí na společnost, protože přítomnost asi 15 lidí je nijak neznepokojila. Když se jich nabažíme, můžeme se v areálu občerstvit, protože je tam zbudováno pěkné odpočinkové prostředí – stoly, lavice, altánky, kuželky a taky obrovská kamenná pec, ve které se asi občas nějaký nezbedný bizon upeče.

Pak se přes Klenovou (nebo na kole přes Klenovské samoty) přesuneme do vesničky Kaproun (asi 6km). Auto necháme na návsi u penzionu U Paulánů, kde mimochodem moc dobře vaří. Uděláme si krátkou vycházku k zastávce na úzkokolejné železnici (Jindřichův Hradec – Nová Bystřice). Vede k ní pohodlná pěšina, po zelené turistické značce, asi 1km. Zastávku proslavil Jára Cimrman, když tam byl vyloučen z vlakové přepravy. Jak vypadl rovnou na ústa, s vystrčenou zadnicí, můžeme vidět na jeho pomníku. Na zastávce je rovněž Cimrmanův strom, coby svědek potupného vykopnutí z vlaku a ohniště, u kterého Jára Cimrman poseděl.

Zpět do Kaprounu se můžeme vrátit stejnou cestou. My jsme se vydali pěšky po kolejích, směr Jindřichův Hradec po té, co jsme zjistili, že v nejbližší hodině žádný vlak nepojede. Trať vede lesem, který bývá plný hub, pokud rostou. Asi po 500m trať křižovala zpevněná lesní cesta. Dali jsme se po ní doprava do kopce a lesem a pak mezi pastvinami nás odvedla na silnici kousek před Kaproun.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nejprve jsme si dali zmrzlinu a minerálku na Rožnově. Na oběd jsme zašli v Kaprounu do penzionu U Paulánů. Je to vesnická chalupa, s posezením na dvorku nebo uvnitř a s moc dobrou českou kuchyní za lidové ceny. Dostanete tam třeba svíčkovou, cmundu, česnečku, palačinky apod.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V této oblasti jste obklopeni na každém kroku nádhernou přírodou. Zážitkem pro nás byla blízkost bizonů, dobrý oběd ve venkovské chalupě a neviditelná přítomnost Járy Cimrmana uprostřed lesů.

Ostatní informace

Na tomto nenáročném výletě se žádné vstupné neplatí a provozní doba je celoroční. V oblasti je totiž i množství běžeckých tratí.Další informace

Hodnocení:
3702. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Senotín
(vzdálenost od místa: 5.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Česká Kanada - Rožnov a Kaproun

BIZONI
12.09.2008 13:19

simoval
BIZONI jsou skutečně úžasní, doporučuji !!!!!
Dodatek
07.01.2009 11:28

Honza
Ješte bych dodal, že pár desítek metrů pod stanicí Kaproun hl. n. je Cimrmanův pramen - CIMPR. Voda z něj je pitná a osvěžující.

O prázdninách vřele doporučuji jako dopravu použít parního vláčku z Jindřichova Hradce. Jezdí pravidelně každý den. Více na stránkách JHMD.
07.04.2011 10:33
naprosto klidná oblast a krása kam se podíváš. Ráj cyklistů
Takhle si představuji ráj
13.08.2011 22:39

Milena

V této oblasti trávíme posledních 10 let dovolenou. Co dodat.

Ještě pořád jsou místa, kde se dá z potoků pít a kde se ti zatají dech.Surprise

Chraňme si je! Za žádný prachy si je nekoupíš.Smile

Takhle si představuji ráj
13.08.2011 22:45

Milena

V této oblasti trávíme posledních 10 let dovolenou. Co dodat.

Ještě pořád jsou místa, kde se dá z potoků pít a kde se ti zatají dech.Surprise

Chraňme si je! Za žádný prachy si je nekoupíš.Smile

Re: Takhle si představuji ráj
29.10.2011 20:02

Moc hezká krajina, jen doporučuji navštívit ještě Vysoký kámen u Kunžaku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace