Červený Kostelec

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme

Směřujeme do kraje Boženy Němcové, na rozhraní Jestřebích hor a CHKO Broumovsko, do Červeného Kostelce cca 7 km severozápadně od Náchoda.

Za čím jedeme

Červený Kostelec
Červený Kostelec
lupa

První písemná zmínka o Kostelci je datována rokem 1362. Původní název Kostelec byl později doplněn o označení u Náchoda. Od roku 1876 byl název města dle přání občanů upraven, dle zabarvení bahna v Červeném potoce, na současný Červený Kostelec. Nejvýraznější dominantou města je Kostel sv. Jakuba Většího se zvonicí, který se nachází v místech, kde zřejmě stávala tvrz. Kostel je prvně připomínán v roce 1352. V roce 1591 byl zničen požárem, obnovy se dočkal až v roce 1668. O téměř sto let déle byl kostel pobořen a v letech 1744 - 54 vystavěn nový, jak je znám dnes. Uvnitř kostela se nachází cínová křtitelnice z roku 1555. V sousedství kostela se krom hranolové zvonice nachází mariánský sloup z roku 1724, socha sv. Václava, socha sv. Ludmily a Kalvárie z roku 1824. Naproti kostelu se nachází připomínka na život Boženy Němcové, která v Kostelci žila od září 1837 do dubna 1838. Je to Domek Boženy Němcové, který je návštěvníkům přístupný v období květen - září, denně mimo pondělí od 8 do 12 hod a od 13 do 17 h. Novodobou architekturu ve městě zastupuje dílo architekta Josefa Gočára, vila čp. 511, kterou dal vystavět továrník Keyzlar, dnes budova slouží jako Základní umělecká škola.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali

Červený Kostelec
Červený Kostelec
lupa

Dobrý gáblík je možno si dát v Hotelu Holzbecher ve Zlíči, viz:http://www.zlic.cz/ . Hotel se nachází při silnici nedaleko křižovatky ve směru od České Skalice na Červený Kostelec, nebo Ratibořice.

Co se nám nejvíc líbilo a co ne

Červený Kostelec sice není klasický turistický cíl, ale při cestě do Kladské oblasti stojí za vidění.
.
Ostatní informace
Domek Boženy Němcové slouží také jako infocentrum. Vstupné do expozice: dospělí 20 Kč, děti 10,- Kč. K získání je zde Turistická známka č. 953 - Červený Kostelec.


Další informace

Hodnocení:
2040. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Červený Kostelec
(vzdálenost od místa: 1.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Červený Kostelec

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace