Červený Kameň, zřícenina Vršatec a Vršatecké bradla

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Vršatecké bradla
Vršatecké bradla
lupa

Tentokrát se podíváme na opravdový konec světa, přesněji do česko-slovenského pohraničí u Valašských Klobouků. Přijedeme do Nedašovi Lhoty a pokračujeme ještě kousek nad obec, kudy prochází červená značka a kde můžeme zaparkovat auto. Vydáme se pěšky dále po silničce k hraničnímu přechodu a po cca 0,5 km projdeme opštěnou bývalou celnicí k autobusové zastávce, odkud se přepravíme autobusem do obce Červený Kameň. Vyrážíme po žlutě značené pěší trase směr Chata Vršatec, nejprve vystoupáme střídavě lesem a loukami na kopec Chmelnice (možno udělat Krátkou odbočku přímo na kótu po významové značce) a poté mírnějším klesáním dojdeme pod zříceninu hradu Vršatec, na kterou od trasy vede modrá významová odbočka. Pokračujeme dále po modré pěší značce ke kapličce Březová, odbočíme doprava a po červené značce krásnými karpatskými loukami přijdme zpět nad Nedašovu Lhotu.

Za čím jedeme?

Klíče od auta v háji, pozor na slovenské silnice!
Klíče od auta v háji, pozor na slovenské silnice!
lupa

Zřícenina hradu Vršatec se vypíná 805 m.n.m. vysoko na strmém vápencovém útesu, čímž je dána jeho víceúrovňová stavba. Nejstarší části hradu pochází z 13.století, kdy byl postaven pro ochranu průsmyku mezi údolím Váhu a Moravou. Vystřídal několik majitelů (Matúš Čák, Štibor ze Štiboře) a v roce 1680 vyhořel, což byl počátek jeho konce. Sice se započalo s rekonstrukcí, ale při Rákocziho povstání roku 1707 náhodný výbuch střelného prachu a následný požár dokonal dílo zkázy. V okolí hradu ze země prorážejí nádherná vápencová bradla.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Opuštěná celnice Nedašova Lhota/Červený Kameň
Opuštěná celnice Nedašova Lhota/Červený Kameň
lupa

Menší zásoby na cestu je možno dokoupit až přímo v Červeném Kameni, v obci jsou asi tři menší obchůdky. Pro jídlo pak možno využít chatu Vršatec nebo dojít kousek do obce Vršatské Podhradie do místního pohostinství.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejhezčí je výhled na vápencové stěny od zříceniny, mírně připomínající naši Pálavu. Ve spojení s přechody voňavých bělokasrpatských luk jde o skutečně jedinečný výlet.

Ostatní informace

Výhled na Chmelnici nad obcí Červený Kameň
Výhled na Chmelnici nad obcí Červený Kameň
lupa

Vstup na zříceninu zpoplatněn není. Autobusů od celnice do Č.kameňa jede jen pár za den, je tedy nutné si spojení naplánovat dopředu a ne až na místě (zastávka "Červený Kameň,Zápechová,polesie"). Jízdné a samozřejmě cokoliv jiného na Slovensku nejde zakoupit za CZK, eura s sebou!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Návojná
(vzdálenost od místa: 3.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Červený Kameň, zřícenina Vršatec a Vršatecké bradla

25.10.2011 21:56

Vojtech

Super trasa na kolo, příroda nádherná. Jen to značení je na slovenské straně dost špatné... doporučuju jet první přes kopce až na hrad a po asfaltce až na zpátek(cesta tam nám trvala cca 3 hodiny-menší bloudění kvůli absenci značek,cesta zpátky trvá na kole k rozcestí nad Nedašovou Lhotou cca 1h.). Po cestě jsou studánky, takže lze doplnit zásoby vody :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace