Černé a Čertovo jezero

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Černé jezero
Černé jezero
lupa

Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod kterými vede železniční tunel Špičák atd. Podél celé cesty jsou naučné tabule a tak cesta vesele ubíhá. Porozhlédneme se kolem Černého jezera, posvačíme ovoce na odpočivadle a vyrážíme do prudkého svahu směrem Čertovo jezero. Trasa je dlouhá asi 2,5 kilometru a kromě krátkého úseku po asfaltce od Rozvodí k odbočce k Čertovu jezeru je to trochu krkolomná cesta přes kořeny, cestou vymletou po deštích - trošku překážková dráha. Jezero za večerního soumraku bylo kouzelné a plné tajemství. Posléze jsme pokračovali lesem směrem na Špičácké sedlo. Cesta je to asi 2 km dlouhá, kdy jsme překřížili i lyžařské sjezdovky.

Za čím jedeme?

lupa

Čertovo jezero /1030 m n. m., 10,31 ha, hloubka 37 m/ leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno asi 2,5 km /vzdušnou čarou 1,5 km/od Černého jezera. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Z Černého jezera /1008 mnm/odtéká voda Černým potokem do Úhlavy /Severní moře/a dále do Berounky,Vltavy a Labe. Čertovo jezero leží v povodí Řezné /Černé moře/. Černé jezero leží na severovýchodním svahu Jezerní hory, která je nejvyšším vrcholem Železnorudské hornatiny. Toto jezero je největším šumavským jezerem /18,4 ha/ s hloubkou dosahující až 15,5 metrů. Obě jezera jsou ledovcového původu.

lupa

V roce 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena majitelem tohoto panství knížetem Hohenzollernem přírodní rezervace. Po roce 1950 bylo Černé jezero zahrnuto do pohraničního pásma. Od tohoto roku až do 70. let byl přístup veřejnosti omezen nebo i úplně zakázán.

Černé jezero
Černé jezero
lupa

V polovine 60. let zde Státní bezpečnost zinscenovala aféru s údajně potopeným archivem z 2. světové války. Většina podvržených dokumentů měla ještě více očernit sousední Německo a zhoršit tak mezinárodní vztahy v době studené války.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Bydleli jsme v apartmánu v Zelené Lhotě nedaleko vodní nádrže u Nýrska. Stravovali jsme se z vlastních zdrojů. Možnost občerstvit byla i na Špičáckém sedle nebo hotelích v okolí Železné Rudy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Byli jsme tam v květnu a tudíž mimo hlavní turistickou sezonu, takže jsme nepotkali ani živáčka. U obou jezer byl nádherný klid a člověk si mohl vychutnat okolní přírodu a pustit představivost na plné obrátky. S oběma jezery je spojeno nnoho pověstí a tak bujná fantazie pracovala na plné obrátky.

Ostatní informace

Vstupy nejsou žádné, pouze na parkovišti nás odchytla paní a tak jsme si zaplatili parkovné na pár hodin.Další informace

Hodnocení:
240. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
41 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lipka
(vzdálenost od místa: 11.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Černé a Čertovo jezero

11.07.2012 17:47
Parkovné stojí 100Kč, 50Kč sleva, pokud se najíte v blízké restauraci alespoň za 250Kč
Re: Černé jezero
24.10.2012 12:18

Marcela

chtěli jsme se podívat na Černé jezero - nedošli jsme - nikde žádné označení tímto směrem se dejte a za 4 km tam budete, ale nebyli jsme sami, protože když jsme cestu vzdali a šli zpět na parkoviště , tak se nás také návštěvníci Černého jezera ptali, zda jdou správně ... tak snad někdy příště

.. nebo přehledně označit trasu kudy , jakým směrem a kolik zbývá do cíle ??

05.05.2013 20:48
Doporučuji

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace