Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
lupa

Město Ústí nad Labem je pro většinu lidí centrem kraje, který je spjat zejména s těžbou uhlí. To s sebou přináší zejména devastaci krajiny a s ní spojenou zhoršenou kvalitu životního prostředí. Tuto skutečnost navíc v případě Ústí nad Labem umocňuje fakt, že se přímo v jeho centru nachází chemické závody.

lupa

Město stejně jako celý kraj má však i svojí druhou tvář. Ústí nad Labem se totiž nachází na pomezí Českého středohoří, Krušných hor nebo třeba Českosaského Švýcarska, tedy oblastí, které návštěvníkům jistě mají co nabídnout. My se však ani nebudeme muset příliš od Ústí vzdalovat, abychom Vám mohli demonstrovat, co tato oblast návštěvníkovi nabízí. Začneme samotným Ústím nad Labem.

lupa

Zřejmě nejznámější dominantou města je zřícenina hradu Střekova, kterou si oblíbili mimo jiné i známí romantičtí básníci v čele s J. W. Goethem. Přístup na hrad je bohužel možný pouze od dubna do října a to od úterý do neděle od 9.30 do 16.30 hodin. Vstupné činí 65 Kč pro dospělého a 45 Kč pro děti od 6 do 15 let a studenty. Více o Střekovu se dozvíte např. zde.

lupa

Dalším místem, které nelze při návštěvě Ústí opominout je Větruše. Zprvu se tato skalní vyhlídka s věží na jejím vrcholu jeví nenápadně, nicméně výhled z ní je naprosto impozantní. Ústí odsud máte jako na dlani. Na Větruši se nachází rovněž přírodní a zrcadlové bludiště, která zaujmou nejen návštěvníky z řad mladších ročníků (více se dozvíte zde). Od roku 2011 se předpokládá zprovoznění lanové dráhy na Větruši, která bude mít dolní stanici přímo v nedávno postaveném obchodním centru Forum. V těsné blízkosti tohoto obchodního centra se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se vyznačuje zejména skutečností, že na konci druhé světové války došlo k posunutí jeho věže a proto se mu také říká kostel se šikmou věží. Více o kostelu se dozvíte např. zde.

lupa

Nedaleko centra města se nachází jedna z jeho hlavních atrakcí, kterou je bezesporu zdejší zoologická zahrada. Přestože v poslední době se o ní čtenáři dozvídají zejména v souvislosti s možným ukončením chovu nosorožců a slonů, doporučujeme i přesto návštěvu této zoo. Svojí rozlohou patří mezi největší  zoologické zahrady v České republice, stejně jako počtem chovaných druhů zvířat. Více se o zoo můžete dočíst např. zde.

lupa

V Ústí nad Labem může návštěvník zavítat také na rozhlednu, která se nazývá Erbenova vyhlídka. Nachází se v těsné blízkosti městské části Dobětice, zhruba 3,5 km od centra města. Dostupnost k rozhledně je dobrá, turisté mohou využít modré a následně zelené turistické značky, popř. se můžou k rozhledně přiblížit městskou hromadnou dopravou. Vstup na rozhlednu je volný po celý rok bez omezení. O historii rozhledny na tomto místě se můžete více dozvědět zde.

lupa

Posledním z míst, o kterém bychom se v souvislosti se samotným Ústím nad Labem chtěli zmínit, je zámek v Trmicích, které se nacházejí na jihozápadním cípu města. Návštěva tohoto zámku je velmi netradiční, návštěvník zde totiž nenarazí na expozici připomínající historii místa, ale hlavním lákadlem je prohlídka rozsáhlého modelového kolejiště, které bývá často označováno za český unikát. K vidění je rovněž expozice věnující se historii hutnictví v kraji. Více informací o zámku se dozvíte např. zde.

lupa

Nyní se podíváme rovněž do nejbližšího okolí města. Když už jsme hovořili o Trmicích, zůstaneme v okolí tohoto místa. Budeme-li totiž pokračovat z Trmic dále proti proudu řeky Bíliny, dostaneme se do oblasti, která je spojena s jednou z nejpozoruhodnějších postav naší historie Přemyslem Oráčem. V okolí můžeme narazit na pramen, který je podle něho pojmenován „Královský,“ dále na jeho rodný dům a v neposlední řadě na jeho pomník, který je lemován stromořadím lip. Více informací se dozvíte např. zde.

lupa

Jen několik málo km na jih od Ústí se nachází další místní zajímavost. Je jím 12 metrů vysoký vodopád, který je znán jako Vaňovský. Krásná procházka k němu začíná na Větruši a vede proti proudu řeky Labe. Více informací se dozvíte např. zde.

lupa

Na východ od města se nachází jeden z nejvýraznějších vrcholů zdejšího kraje, kterým je bezesporu Buková hora. Pravda, v okolí se nachází srovnatelně vysoké i vyšší vrcholy Českého středohoří, ale pouze na Bukové hoře je televizní věž, která ji činí nenapodobitelnou. V těsné blízkosti Bukové hory se nachází rovněž Humboldova vyhlídka, ze které se turistům nabízí nádherný výhled na vrcholky Českého středohoří a zejména na údolí řeky Labe. Přímo pod Bukovou horou se nachází malebná obec Zubrnice, která je známá pro své muzeum lidové architektury a železničním muzeem. Více informací se dozvíte např. zde a zde.

lupa

Posledním místem, na které bychom chtěli návštěvníka v souvislosti s Ústím nad Labem pozvat je zhruba 5 km vzdálená zřícenina hradu Blansko, která se nachází na severovýchod od města. Osud tohoto místa je podobný osudu jiných zřícenin hradů. Panstvo dalo jednoduše přednost pohodlným zámkům v okolí, než aby zůstávalo na „nepohodlném hradě.“ Při návštěvě tohoto místa ovšem nemusíme litovat, zmiňovaná skutečnost totiž činí místo nenapodobitelným. Samotná zřícenina je totiž relativně rozsáhlá a pro procházku je přímo dělaná. Více informací se dozvíte např. zde.

V Ústí nad Labem je mnoho míst kde se lze najíst. Můžete zajít nejen do restaurace, ale i dát si něco dobrého v rychlém občerstvení.

Je zde spousty zajímavých míst, jejichž návštěvu by jste si určitě neměli nechat ujít.

Více informací o vstupech a otevíracích dobách naleznete v jednotlivých odkazech.
Další informace

Hodnocení:
2903. místo
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Zálezly
(vzdálenost od místa: 0.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Centrum Ústeckého kraje - Ústí nad Labem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace