Carské slavnosti v Bohdalicích

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Obec Bohdalice vzdálená 9 km od Vyškova směrem na Bučovice, na okraji národopisné oblasti Hané, je známa pro milovníky historie svým klasicistně-empírový zámkem, který do současné podoby přestavěl šlechtický rod Mannerů. Oficiální název obce zní Bohdalice - Pavlovice a to od roku 1964, kdy došlo ke sloučení obou obcí. Bohdalice jsou dostupné autobusovým spojením z Vyškova nebo z Bučovic.

Za čím jedeme?

lupa

Bohdalický zámek se nepřímo zapsal do historie obce. Bylo to 29. listopadu, tři dny před bitvou u Slavkova, kdy na zámku v Bohdalicích přenocoval ruský car Alexandr I. Car se zde setkal s císařem Františkem II., jež se krátce před tím zastavil na faře v Kučerově. Císař přespal v domě správce panství. Návštěvu cara připomíná pamětní deska u vchodu do zámku. Od roku 2005 se v bohdalickém zámku a jeho parku konají Carské slavnosti, jež jsou připomínkou historických událostí. Historická rekonstrukce a ukázky činnosti spolků vojenské historie z dob Napoleonských válek se uskutečňuje za podpory dobrovolných hasičů Bohdalice, Muzea Tomáš E. Mullera, Česko-Slovenská asociace přátel vojenské historie, ZŠ Bohdalice a obce Bohdalice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Součástí zámeckého areálu jsou budovy, jejichž část využívají místní dobrovolní hasiči, kteří v hasičské zbrojnici zajišťují občerstvení, včetně domácí zabíjačky. Nedaleko od zámku se nachází reastaurace U Václava, kde se vaří.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Carské slavnosti v Bohdalicích se konají pravidelně každým druhým rokem, první víkend v listopadu, za velkého zájmu jak místních, tak přespolních. Již dnes se návštěvníci těší na příští Carské slavnosti, které se uskuteční v roce 2015, při příležitosti 210. výročí pobytu cara na zámku v Bohdalicích.

Ostatní informace

lupa

Diváci po dobu konání slavností mají možnost si prohlédnout vojenský tábor v zámeckém parku, ve kterém jsou ubytováni členové vojenských historických spolků. Zpestřením je provoz repliky vojenské polní pekárny, jejíž chleba mohou návštěvníci ochutnat. Finanční zajištění této historické akce je nákladnou záležitostí, přesto vstupné je dobrovolné.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vyškov na Moravě
(vzdálenost od místa: 7.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Carské slavnosti v Bohdalicích

05.11.2013 08:44
Zaujímavá akcia. Rozrastá sa počet takýchto historických akcii a vytvárajú sa nové skupiny nadšencov rôznych historických udalosti z rôznych období ( my sme nedávno videli rekonštrukcie bojov z II. svetovej vojny a počas trnavského jarmoka akciu Stredovek pod hradbami). Bolo vidieť zanietenie ľudí, ktorí v dobových kostýmoch približili návštevníkom jednotlivé obdobia alebo udalosti z minulosti. Je to zaujímavý koníček a návštevník sa pri tom dozvie niečo z histórie.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace