Byšičky – kultovní místo Hořicka

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Kostel Svatého Petra a Pavla
Kostel Svatého Petra a Pavla
lupa

Naposledy jsme Byšičky navštívili v dubnu letošního roku (2011) v rámci turistického pochodu O Žižkův štít vycházejícího z Hořic v Podkrkonoší. Nemusíte se však zúčastnit organizované akce, abyste se na toto poutní místo podívali sami například procházkou z Lázní Bělohrad, odkud Vás povede červená nebo žlutá turistická značka.

Za čím jedeme?

Návrší Byšičky je vzdálené od zmíněných Lázní Bělohrad pouhé dva kilometry jihovýchodním směrem. Je častým výletním místem lázeňských hostů.

Kostel Svatého Petra a Pavla
Kostel Svatého Petra a Pavla
lupa

Nejstarší historická zmínka je z roku 1318. Stávala zde stejnojmenná ves, která zanikla ve třicetileté válce. Dnes je dominantou Byšiček Kostel svatého Petra a Pavla z poloviny 13. století stojící uprostřed malého hřbitova, na kterém jsou pohřbeni hudební skladatel Karel Moor (1873-1929) a spisovatelka Leontýna Mašínová (1882-1975).

Rybník Byšička
Rybník Byšička
lupa

Kostel prošel v průběhu staletí stavebními úpravami. Základem se mu stala románská apsida z původního kostelíka, ke které byla přistavěná gotická loď s presbytářem. Další významné stavební úpravy proběhly v roce 1718. Naposledy byla v roce 1850 přistavěná kostelní věž.

Pohled na Kulatý vrch (481 m n.m.) s přírodní rezervací Kamenná hůra
Pohled na Kulatý vrch (481 m n.m.) s přírodní rezervací Kamenná hůra
lupa

A jaké by to bylo místo, kdyby nebylo opředené nějakou tou pověstí. U líce jižní zdi kostelní lodi se nachází kámen se dvěmi prohlubněmi. Ty zde měl na konci 19. století vyklečet poslední poustevník v Čechách Augustin Hořejší.

K místu se též váže báseň Karla Jaromíra Erbena Svatební košile ze sbírky Kytice. Určitě si ji pamatují dříve narození jako povinnou školní četbu.

Jaro je tady
Jaro je tady
lupa

Ke kostelu vedla koncem 19. století křížová cesta, která byla obnovená až začátkem tohoto tisíciletí. Společně s ní byl na návrší postaven altán s lavičkami. Nejpěkněji je zde na jaře, kdy se příroda probouzí a kvetou stromy. Je to pohoda na návrší posedět a kochat se výhledem do kraje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

J. G. Sommer - strana 1
J. G. Sommer - strana 1
lupa

Jedli jsme v jiných místech vzdálených od Byšiček. Přeci jen jsme nějaký ten kilometr ušli.Smile Možnosti stravování a občerstvení jsou v Lázních Bělohrad. Na Byšičky příležitostně přijede i pojízdné občerstvení. Ale na to nespoléhejte.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Probouzející se příroda. Rozkvetlé stromy kolem. Jaro je stejně nejkrásnější roční období.

Ostatní informace

J. G. Sommer - strana 2
J. G. Sommer - strana 2
lupa

Jako bonus na závěr si dovolím přiložit na dvou oskenovaných stránkách jedinečný popis kostela Svatého Petra a Pavla z roku 1909 od pana J. G. Sommera. Přeji pěkné počtení (viz fotogalerie).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lázně Bělohrad
(vzdálenost od místa: 2.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Byšičky – kultovní místo Hořicka

Finanční podpora kostela sv. Petra a Pavla v Byšičkách
12.03.2012 16:45

Alex

Je potřeba přispět na tuto krásnou památku, abychom příště neviděli už jen ruinu. Marně hledám kontakt na farnost, která o kostel pečuje. Zajedeme do Lázní Bělohrad, vyhledáme faru, a tam dáme příspěvek.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace