Budeč - rotunda sv. Petra a Pavla

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Jedu vlakem z Kladna do obce Zákolany a potom pěšky 1 km

k Rotundě sv. Petra a Pavla.

Za čím jedeme?

Rotunda
Rotunda
lupa

Ráno se probouzím do zamračeného dne, zatím neprší a tak si posbírám do boťahu věci potřebné i nepotřebné a vyrážím na vlakové nádraží Kladno Ostrovec. Chvilku zevluji na nádraží a čekám na svůj oblíbený vlakový spoj s odjezdem 9,35. S tímto vlakem jezdívám i do svého milovaného Českého Středohoří. Cesta do Zákolan trvá asi 20 minut a tak si prohlížím ubíhající krajinu, krásně zelenou po letošních deštích. Za nedlouho se už na oknech vláčku objevují dešťové kapky a já musím uznat, že ty meterologové zase měli pravdu. Vystupuji v Zákolanech a to už prší vytahuji pláštěnku a jdu po červené TZ značce. Toto značení mě má dovést až k cíli mého výletu a to je rotunda z 9. století. Jdu kolem Zákolanského potoka a potom vsí až dojdu na náves, kde je hezky upravený parčík s informačními panely o okolí a o historii obce. Stojí zde i socha našeho 5. prezidenta Antonína Zápotockého. Za Jednotou zatáčím doleva a začínám stoupat do kopce po červené, ze začátku je stoupání docela prudké a pak se kopec začíná zvolňovat. Cesta má kvalitní asfaltový povrch a tak je využívána i jako cyklostezka. Vzhledem k deštivému počasí potkávám jen jednoho cyklistu a pěší turisty zastupuji jenom já. Asi po 15 minutách stojím před bývalým hradištěm a před dominantou Budče rotundou sv. Petra a Pavla.

A těď něco z historie rotundy :

Asi bývalý cukrovar
Asi bývalý cukrovar
lupa

rotunda byla ústředním bodem budečského hradiště a byla postavena z příkazu knížete Spytihněva kolem roku 895. I když rotunda byla v průběhu staletí několikrát přestavována, uchovala se dnešní chrámová loď v původní podobě a je tedy nejstarší dosud stojící stavbou v naší republice. Budečské hradiště se rozkládalo na výměře 22 hektarů a bylo opevněno hradbou. Kolem kostela sv. Petra se nacházel knížecí dvorec , v němž se zřejmě nacházel knížecí palác. Východně od tohoto dvorce byl ve druhé polovině 10. století postaven druhý kostel zasvěcený Panně Marii. Z tohoto kostela se dnes dochovaly jen základy. Kostel Narození Panny Marie byl v roce 1786 zrušen a nabídnut k odprodeji v dražbě. Pro nezájem kupců kostel chátral a při nové dražbě koupil kostel budečský farář Václav Pukl za 4 zlaté. Později kostel zanikl a podle ne zcela zaručených zpráv bylo kamení z něj použito v roce 1835 ke stavbě hřbitovní zdi nového hřbitova, který stojí v těsné blízkosti rotundy do dnes.

Informace jsem čerpal z brožurky, kterou vydalo Sládečkovo muzeum.

Více o historii Budče se dočtete na webu Sládečkova vlastivědného muzea, které tuto národní památku spravuje.

http://www.omk.cz/

Vchod na hřbitov
Vchod na hřbitov
lupa

K rotundě na Budči jsem dorazil dříve než byla otevřená pokladna této památky a tak jsem prozkoumal okolí a místní hřbitov. Mezitím přijely dvě auta a znich vystoupili zvoníci a jeptiška. Krásně zazvonili na místní zvony a svolávali místní farníky na mši. Do rotundy jsem nahlédl jen zběžně, nechtěl jsem vyrušovat přípravy na mši. Po příjezdu paní průvodkyně jsem si zakoupil turistickou vizitku a nějaké publikace o této krásné památce. Prohlídka rotundy probíhá s výkladem a s průvodcem. Já jsem zde byl bohužel v době konání mše a tak jsem nejen o rotundě pohovořil s velice příjemnou průvodkyní. Naštěstí náš rozhovor probíhal pod střechou pokladny, déšť zesílil a já se musel vzdát svého plánu pokračovat dále po červené na zříceninu hradu Okoř, který je od Budče vzdálen asi 5,5 km.

Průhled
Průhled
lupa

Po rozloučení s paní průvodkyní(byl jsem jediný návštěvník Budče, jiný takový blázen se v okolí nenašel, který by dobrovolně moknul), jsem vyrazil zpět na nádraží do Zákolan. Protože jsem šel sám a rázným krokem, cesta na nádraží mi trvala asi 20 minut. Do odjezdu vlaku mi zbývalo dost času a tak jsem využil místní čekárnu a byl jsem rád, že sedím opět v suchu. Po cestě stejným vlakem jsem opět vystoupil na Kladně a spěchal do tepla domova.Smile

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedl jsem se z vlastních zásob a svačinárnu jsem si udělal z hezké čekárny na vlakovám nádražíčku v Zákolanech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Stolec
Stolec
lupa

Líbilo se samotné místo bývalého hradiště v Budči a krásná stavba rotundy. Cesta do Budče je krásně upravená a jsou zde i lavičky k odpočinku pro ty, kteří už mají nějaké zkušenosti a nebo pro ty co ty zkušenosti teprve získají.

Koleje
Koleje
lupa

I přes deštivé počasí se mi výlet líbil, nebylo moc času na focení a kochání. Až se k nám někdy vrátí sluníčko tak si tento výlet určitě zopakuji. Cesta k rotundě na Budči je pro pěší, nebo cyklisty, je opravdu kvalitní a vzdálenost je krátká a tak ji zvládnou skoro všichni.

Ostatní informace

Rotunda sv. Petra a Pavla je otevřena od konce května do konce září a to jen o víkendech a snad i svátcích(nevím určitě) od 10 do 17 hod.

Vstupné je 40 Kč za dospělého turistu a

20 Kč vstupné sníženéDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zákolany zastávka
(vzdálenost od místa: 0.74 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Budeč - rotunda sv. Petra a Pavla

01.06.2013 17:01

  Obzvlášť musím pochválit skvělou fotografii nazvanou Průhled. Tak to vidíš - fotit se dá i v dešti - a jak to vypadá, tak si se Ty ani foťák nerozpustili ...

Re:
01.06.2013 18:10

Nerozpustil jsem se a když jsme Františku byli v porodnici asi nám namíchali stejnou krevní skupinu.  Honza

01.06.2013 18:11

Moc hezky napsané i pěkné fotečky.Taky by se mě tam líbilo procházet. Sice v tom dešti je to horší, ale už jsem takhle šla Děčínem zase pod deštníkem a fotila a vůbec mě to nevadilo.Když člověk vidí zajímavé věci, tak ani nevnímá co se děje okolo něj.

02.06.2013 06:40

Souhlasím s Frantou. Na tomto zajímavém místě jsem - tuším - jednou kdysi dávno byl, ale interiér této rotundy jsem neviděl určitě. Dobrý tip na výlet, zvláště když funguje čekárna na nádraží (to už u nás mimo města v podstatě neexistuje) ...

02.06.2013 13:53

Moc hezky jsi to Jendo napsal a vyfotil. Celou neděli jsem si říkal , jestli jsi nakonec vyrazil. Myslím , žes udělal dobře. V úterý to proberem při arbajtu.

03.06.2013 14:04

To je doopravdy krásná rotunda a i ta místa, kudy jsi prošel vypadají zajímavě, i když ti počasí moc nepřálo. Nejvíc mě ale zaujali ty koleje, které podle snímku vůbec nikam nevedou. Soudím to podle té meze, která jim stojí v cestě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace