Brněnská přehrada, jak ji neznáte...

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

...to je název naučné stezky jdoucí po břehu Brněnské přehrady. Přehrady, ke které míří mnoho Brňanů, ale jejíž historii zná málokdo.

Polovypuštěná Brněnská přehrada
Polovypuštěná Brněnská přehrada
lupa

Po břehu přehrady, od přístaviště, vede naučná stezka, kterou vytvořilo občanské sdružení Nesehnutí. A právě po této stezce se dnes vydáme. Vycházíme od zastávky tramvají Přístaviště, projdeme kolem stánků, až narazíme na rozcestí Brněnská přehrada, přístaviště. Právě u přístaviště se nachází první z tabulí naučné stezky.

Dno a břehy Brněnské přehrady
Dno a břehy Brněnské přehrady
lupa

Celá naučná stezka vede po trase červené turistické značky, nemusíte se tedy bát, že byste zabloudili. Projdeme kolem několika jachtařských a dalších klubů, kterých je na přehradě požehnaně, přejdeme přehradní hráz (z té je vidět pozůstatek po stavbě Hitlerovy dálnice, která ale nikdy nebyla dokončena), pokračujeme chvíli po silnici a pak odbočíme na vedlejší asfaltovou cestu určenou pro turisty a cyklisty. Podél břehu dojdeme až k zastávce parníků Sokolskou koupaliště, obejdeme krásnou zátočinu, ve které do přehrady ústí jeden z mnoha potoků, a zanedlouho se dostaneme na konec stezky.

Polovypuštěná Brněnská přehrada
Polovypuštěná Brněnská přehrada
lupa

Výlet můžeme zakončit u výletní restaurace Princezna - odsud je možné se za běžného provozu parníků vrátit do Přístaviště parníkem. V roce 2009 je to ale jinak, přehrada je vypuštěná kvůli snaze o likvidaci sinic a zprovoznění přehrady pro koupání, takže parníky nejsou v provozu. Nezbývá než se v restauraci občerstvit a vrátit se zpět na přístaviště.

Celková délka výletu (s návratem na přístaviště): 6 km

Za čím jedeme?

Brněnská přehrada
Brněnská přehrada
lupa

Okolí Brněnské přehrady je velmi oblíbenou lokalitou pro odpolední i víkendové procházky. Přehrada navíc v roce 2009 láká jedním unikátem - je z velké části vypuštěná (i když zatím není na minimálním stavu), takže je možné se projít po místech, která jsou obvykle skrytá pod vodou. I to láká výletníky z Brna a okolí, aby si vyzkoušeli chůzi po dně přehrady.

Pozůstatek po Hitlerově dálnici
Pozůstatek po Hitlerově dálnici
lupa

Právě proto jsme na přehradu zamířili i my, přičemž jedním z cílů byla i naučná stezka, která má především ekologické zaměření. Celkem má 6 zastavení, která především představují historii přehrady, její blízké okolí, místní faunu i flóru. První tabule ukazuje podrobnou mapu přehrady a jejího okolí - a upozorňuje na možnost ohrožení přehrady výstavbou rychlostní silnice, která je kolem přehrady plánovaná. Druhá tabule pak poskytuje mnoho informací o lokální flóře.

Třetí tabule se věnuje Starým Kníničkám, které se nacházely na dně dnešní přehrady. Čtvrtá je pak zaměřena na lesy - a to nejen ty, které jsou v okolí přehrady. Pátá se zabývá místním ptactvem a také tomu, jak a proč ustupují břehy přehrady. A konečně šestá tabule se věnuje sinicím, které představují pro přehradu velké ohrožení - a se kterými správa přehrady (zatím) neúspěšně bojuje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení nabízí hodně stánků kolem přehrady, my ale vždycky zamíříme do výletní restaurace Princezna na Osadě. Najdeme zde totiž nejen příjemný stín pod stříškou venkovního občerstvení, ale je tu i možnost načepovat vodu do misky pro psy (kterou zde také najdete), děti se vyřádí na hřišti a tak podobně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byli jsme hodně překvapení, když jsme zjistili, že po břehu přehrady nevede jen jedna naučná stezka, ale že ve skutečnosti jsou dvě. Druhou zřídilo Povodí Moravy a má celkem čtyři zastavení - první je věnováno přehradě jako takové, druhé planktonu, třetí sinicím a čtvrté rybám. Ve skutečnosti je zastavení osm - po čtyřech, vždy dvě na jedno téma, na každém břehu přehrady.

Zážitkem byla i procházka po dně přehrady v místech, kam se člověk za běžného stavu vody nedostane. Zjistili jsme tak, že kolem naučné stezky je dno hlavně písčité, přičemž čím blíže jsme byli k hradu Veveří, tím více bahna na dně bylo.

Ostatní informace

Na přístavišti je možné za běžného provozu lodí koupit turistickou známku. Teď ji tam ale neseženete, protože je lodní doprava uzavřená.

Kolem přehrady se pohybuje nejen velký počet pěších turistů, ale rovněž cykloturisté. Protože jsou místní stezky určeny obojímu typu turistů, snažte se o vzájemnou solidaritu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Královo Pole
(vzdálenost od místa: 5.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Brněnská přehrada, jak ji neznáte...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace