Botanická zahrada Liberec

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 26 rychlostní silnice R35(Turnov - Liberec). odtud dále pokračujeme po silnici E442 a před vlakovou stanicí Liberec odbočíme vpravo a dále pokračujeme dle ukazatelů Zoologické zahrady. U zoologické zahrady odbočíme vlevo a okolo areálu Zoo dojedeme až k Botanické zahradě (od Zoo je značeno).

Za čím jedeme?

lupa

Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice, překročila 110 let věku. Dlouhá historie je dobrým základem pro jakousi spolehlivost kvality. Přechovávání dědictví po minulých zahradnických generacích, ve formě sbírek živých rostlin a těžce utvářených tradic, ovšem nestačí. Botanická zahrada, kladoucí si za úkol být opravdu prestižní institucí, musí být výspou odborné civilizace, musí inspirovat nápaditostí zahradního umění i formovat vkus. Její životnost se musí projevovat zahraničními pracovními kontakty, odbornými studiemi, školením, publikační činností, účastí na projektech ochrany přírody, a také rozvíjením kvalit personálu. Botanická zahrada Liberec se stará o soubory exotických rostlin v České republice.

lupa

Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk nebo krystalové drúzy sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. V pavilonech je prezentováno 13 rozličných botanických témat. Uspořádání rostlin uvnitř pavilonů je většinou stylizováno dle vzorů přirozených stanovišť a zvolený sortiment zahrnuje příslušné životní formy rostlin.

lupa

Venkovní expozice. Liberecké klima je podhorské, vlhké. Tomu je přizpůsobeno řešení venkovních expozic. Dominuje jim rozsáhlé alpinum s horskou květenou. Počátkem června vynikají sbírky pěnišníků, zahrnující novinky, odrůdy archaické, miniatury i odrůdy opadavé – tzv. azalky. Venkovní části zahrady mají své půvaby a nálady i v zimě.

lupa

Pěstitelské zázemí. Botanická zahrada disponuje ještě nezbytným pěstitelským zázemím, sestávajícím z dalších 9 skleníků s rozličnými mikroklimaty, o ploše celkem 1400 metrů čtverečních. Jsou návštěvníkům nepřístupné. Tyto prostory totiž slouží k pěstování novinek, jsou způsobilé pro zvláště náročné způsoby ošetřování rostlin, a také slouží jako karantenní oddělení. Botanická zahrada je od roku 2003 ustanovena Ministerstvem životního prostředí jako tzv. záchranné centrum pro rostliny. Slouží tedy při plnění závazků České republiky vyplývajících z mezinárodní konvence známé pod zkratkou CITES. Oficiálně zabaveným ilegálně importovaným rostlinám, jež jsou nalézány často v bědném stavu a neurčené, se dostává kvalifikované prvotní péče nutné k přežití právě zde.

http://www.botaniliberec.cz/

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jsou zde pěkně situované záhony i skleníky.

Ostatní informace

Otevřeno denně

8 - 16 hod. během zimního času

8 - 18 hod. během letního času

Vstupné

Dospělí 140Kč

Studenti, ZTP, děti od 6 let 70Kč

Děti do 6 let zdarmaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Liberec
(vzdálenost od místa: 2.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Botanická zahrada Liberec

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace