Bílovickým lesem

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Aktualizace: duben 2016

Parkově uprovený palouk U buku
Parkově uprovený palouk U buku
lupa

Lesy v okolí Bílovic nad Svitavou se rozprostírají téměř po celém katastru obce. Východní část, která je častěji navštěvovaná, je vázaná na oblast Kuního potoka. Zde jsou hlavni magnety zájmu návštěvníků myslivna Lišky Bystroušky, studánka Leoše Janáčka, Liduščin památník nebo Resslova hájenka. Tato oblast bývá nazývána Kraj Lišky Bystroušky. Opačným směrem na severozápad od obce se rozkládá široký zalesněný hřeben mezi řekou Svitavou a potokem Melatín, který na mapách bývá označen Bílovický les.

Za čím jedeme?

Studánka J. Doležala na okraji palouku U buku
Studánka J. Doležala na okraji palouku U buku
lupa

Vycházka Bílovickým lesem ve většině případů začíná na autobusové zastávce MHD č. 57 U buku, kde se nachází rozlehlý parkově upravený palouk, jemuž dominuje statný buk. Pod ním na okraji údolí se pak nacházejí studánky J. Doležala a J. Tomečka. Od zdejšího parkoviště pak vede zpevněná cesta, která po chvíli na rozcestí narazí na zeleně značenou turistickou cestu. Po ní pak po hřebeni mírně klesá kolem několka dalších upravených odlesněných ploch až dorazí k výraznému palouku U luže, kde je i památník významných lesníků V. V. Havelky a J. L. Zieglera. Odtud pak pokračuje až na okraj Bílovic nad Svitavou. Obcí klesne na dno údolí a u obceního úřadu podejde pod tratí a při soutoku Časnýře s řekou Svitavou se nachází parkově upravený Ostrůvek a za ním pak dominantní objekt Sokolovny s pomníkem S. K. Neumanna. Výlet doporučuji ukončit na zdejším nádraží, kam dojdete podél trati po červené značce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hlavní lesní komunikace po hřebeni Bílovického lesa
Hlavní lesní komunikace po hřebeni Bílovického lesa
lupa

V závěru vycházky v Bílovicích nad Svitavou je několik možností se občerstvit. Nejčastěji poutnící skončí u mostu přes řeku Svitavu v Sokolovně, ale možnosti jsou i v Obecním hostinci či v restauraci U Ševčíků. Kromě toho jsou v obci i dvě cukrárny, jedna na Fügnerově nábřeží a druhá na rohu Žižkovy ulice ve středu obce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Většinou listnaté porosty v Bílovickém lese
Většinou listnaté porosty v Bílovickém lese
lupa

Lesy na hřebenu jsou víceméně listnaté až smíšené a na podzim hýří radostnými barvami. Pohodlná a upravená lesní cesta po níž vede turistická značka je vděčnou nenáročnou trasou pro všechny věkové kategorie a lze ji vřele doporučit na výlet s malými dětmi či pro seniory. Celková délka vycházky je 6,2 km. Průběh její trasy je zobrazen zde.

Ostatní informace

Jeden z palouků při turistické cestě
Jeden z palouků při turistické cestě
lupa

K rozcestí U buku vás dopraví autobus MHD č. 57 ze Soběšic od kláštera klarisek, který začíná v Husovicích a jede přes městskou část Lesná. Do Soběšic se lze dostat i od nádraží z Králova Pole autobusem MHD č. 43, který pak v Soběšicích u klarisek má konečnou a č. 57 na něj vždy navazuje.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Babice nad Svitavou
(vzdálenost od místa: 2.32 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bílovickým lesem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace