Betlémy v Mohelnici a Lošticích

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Mohelnický Betlém
Mohelnický Betlém
lupa

Když už jsou ty Vánoce zase tak na blátě a přece jen něco málo už odlyžované máme, postihla mě myšlenka shlédnout Betlémy v Mohelnici a Lošticích. Dvě města, či spíše městečka (Loštice určitě) nejsou od nás zas tak daleko, dobře přístupná jsou vlakem (Mohelnice), případně autobusem (obě), a od Olomouce sem může návštěvník dojet i po dálnici (od nás se teprve staví).

Za čím jedeme?

Velký Mohlenický Betlém už oslavil 50 let od svého vzniku (tedy od počátku jeho tvorby), druhý je novější, nedávno oslavil 15 let od svého počátku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Anděl
Anděl
lupa

Asi nám nevyhládne, ale kdyby náhodou tak v Lošticích najdeme na náměstí Hotel U Coufalů s tvarůžkovými specialitami, na náměstí je i hospoda U Rytíře, ale to je spíš klasická čtyřka (i když jinak bych ji klidně doporučil bezdětným návštěvníkům). V Mohlenici byla otevřena restaurace Apolo sice s výpečky, ale s puštěným CD Michala Davida...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vodní mlýn
Vodní mlýn
lupa

Ovšem Betlémy jsou dosti dobré. V Mohlenici dílo dosahuje rozměrů 7x5m, je umistěn v boční kapli sv. Anny u kostela Tomáše z Canterburry (takže snadno se najde). Betlém obsahuje modely reálných i nereálných staveb, což jsou hlavně hrady Karlštej a Bouzov (aby se Češi nehádali s Moravany), popředí dominuje velký vodní mlýn z Křižlic, měla by tu být k vidění Kramerova vila ze Znojma, celkem jasný je i mohelnický kostel. Poznal jsem Zvoničku v Rudolticích u Sobotína. Velká část figurek je pohyblivá, můžeme navštívit horníky v dole, vidíme hrající kapelu, dva chasníci řežou dřevo apod. Betlém začal vytvářet řezbář Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu (v l. 1958-88), dnes jej dotváří syn František.

Máselník
Máselník
lupa

Loštický Betlém najdeme v Moravičanské ulici, není to nic složitého, je to ulice - výpadovka za kostelem směrem právě na Moravičany a kostel najdeme kousek od náměstí. Betlém vytváří zdejší řezbář Jaroslav Beneš a model má vystaven ve svém domku. V době otevření Betlému je přítomen a podává i zasvěcený výklad. Ovšem již cesta od ulice k ateliéru je ozdobena různými artefakty, obrazy a sochami, při vstupu do budovy najdeme další díla. Samotný Betlém je relativně malý, figurky jsou Vysoké asi 9cm, ovšem řada z nich představuje reálné postavy z Loštic a okolí. Stěny okolo Betléma jsou vyzdobeny malbami okolních hradů, tj. Úsova, Bouzova a Mírova (z kterého prchá miniaturní vězeň Kajínek). Největší figurkou je hanácký obr Drásal, najdeme tu Gustava Frištenského (dožil v nedaleké Litovli), měl by tu být Libor Vojkůvka ze Šternberka, olomoucký fotograf ČTK Vladislav Galgonek. Jeden ze Čtyř králů je tuším nějaký vysokoškolský profesor. Ano králové jsou skutečně 4, kromě Kašpara, Melichara či Baltazara totiž břibyl hanácký král Ječmínek. Betlém obsahuje stavbu loštické radnice, i zde najdeme vodní mlýn. Část díla je rovněž pohyblivá. Pan Beneš si nepřeje fotit, tak jsem mu částečně vyhověl.

Ostatní informace

Bouzov
Bouzov
lupa

Samotné vstupy jsou zdarma, ale je vhodné něco hodit do kasičky (v Mohelnici), nebo přesýpacích hodin (v Lošticích). Otevřeno do Tří králů, v Mohelnici i dopoledne s obědovou přestávkou, v Lošticích odpoledne od 14-18hod. Mimo to v Lošticích je zároveň prodejní galerie a najdeme tu celkem pěkné kousky.

A pak za rok.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mohelnice
(vzdálenost od místa: 1.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Betlémy v Mohelnici a Lošticích

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace