Beskydy : Z Bílé přez Bumbálku na Horní Bečvu

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Rozcestník Bílá
Rozcestník Bílá
lupa

Byli jsme ubytování v hotelu Mesit na Horní Bečvě. Ráno 8.44 jsme odjeli od přehrady autobusem do Bílé na konečnou. Kousek od hotelu Pokrok (TZ č.1232 Bílá) je rozcestník - Bílá (535m n.m.). My jsme se vydali po modré značce směrem na vrch Bobek (3,5km). Cesta vedla stále do kopce a převýšení je dost velké. Na vrcholu (855m n.m.) jsou krásné pohledy na okolní kopce s výhledem až na Slovenské pohoří. Cesta dále pokračovala tzv.Beskydskou magistrálou - po vrcholech Beskyd po červené turistické značce. Další rozcestník je za 3,5km - Hluchavka (762m n.m.). Cesta vede podél hraničních kamenů ČR a SR lesem a všude kolem je mnoho borůvčí - borůvek je ale málo. Za další 1km je rozcestník Janošec (825m n.m.). Cesta pokračuje lesní cestou, která je chvílema v odkryté krajině, takže na nás i chvilkami svítilo sluníčko. Po dalším 1,5km dojdeme na Slovenskou chatu Kmínek (830m n.m.). Když jsme šli tak se začala zatahovat obloha a kousek před chatou začalo pršet.Rychle jsme se uchýlili dovnitř. Objednali jsme si brynzové halušky se špekem a klobásou, v klidu pojedli,popili a když vykouklo znovu sluníčko, tak jsme se vydali dál. Koupil jsem si Slovenskou TZ č.39-Kmínek .Za 0,5km je rozcestník Nad Kmínkem a odtud je to 2km na Masarykovou chatu. Cesta vede stále po červené značce kolem další turistické chaty Sněžná která je kousek z kopce podél cesty a rozcestníku Smutníky (850m n.m.), které je pouze 0,5km od Masarykové chaty (900m n.m). Jak jsme docházeli k chatě tak se zase spustil déšť a nám nezbylo nic jiného než se občerstvit a posedět a taky si koupit TZ č.1557. Jak vylezlo sluníčko, tak jsme vylezli i my a pokračovali na Bumbálku (BUS 860m n.m.). Přejde se silnice z ČR do SR a narazíte na rozcestník Nad Bumbálkou (935m n.m.).Odtud měníme barvu turistické značky a vydáváme se po žluté. Za 0,5km je rozhledna na Čartáku - Rozhledna Sůkenická (TZ č.465). Protože v té době bylo hodně zataženo, tak nemělo význam lézt nahoru na rozhlednu, protože by nebylo nic vidět. Tak jsme si zase zalezli před deštěm do hotelu Sůkenická kde jsme si dali dobré kafe a pohár.Cesta vede stále po žluté, 1,5km k turistické chatě Třeštík (850m n.m.). Tato chate je ale mimo provoz, ale i tak má svou známku č.47, kterou si kupte v Hotelu Sůkencká nebo na Rozhledně. Z Třeštíku odcházíme po červené značce a nejbližší rozcestník je Polana (930m n.m.). Cestou vystoupáme na nejvyšší vrchol této trasy Vysoká (1024m n.m.) a klesneme zpět na Polanu. Poté cesta pokračuje ještě 2km po červené značce na rozcestí Benešky (855m n.m.). Protože se už chýlilo k večeru a mraky byly stále nad hlavami zase černé, tak jsme se nezdržovali a poslední 4km z Benešek na Horní Bečvu po modré značce jsme docházeli co nejrychleji. Jak jsme došli na přehradu tak začalo znovu pršet, ale protože to nebylo moc tak jsme pokračovali do našeho přechodného bydliště- hotelu MESIT.

Za čím jedeme?

Hotel Pokrok Bílá
Hotel Pokrok Bílá
lupa

Tato cesta vede po vrcholcích Beskyd - tzv.Beskydská Magistrála a není náročná na převýšení. Jenom se dostat z Bílé nahoru - to je dost fuška. Sestup na H.Bečvu není tak náročný. Cesta vede krásnou přírodou a když půjdete v období borůvek tak máte co zobat. Podél cesty je několik turistických chat, kde se můžete najíst i občerstvit. Na vrcholcích jsou krásné výhledy na okolní i vzdálené hory - musí být pěkně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jak jsem říkal cesta je lemovaná řadou turistických chat nebo hotelů.

1)Hotel Pokrok - v Bílé, možnost jídla,pití i ubytování

Cesta na Bobek
Cesta na Bobek
lupa

2)Chata Kmínek - na Slovenské straně, chata v provozu i když probíhá rekonstrukce. Příjemní majitelé, dobrá kuchyň i ubytování. Ceny na jídelníčku v EU, ale dá se platit i CZK (kurz 1:26)

3)Chata Sněžná - na české staně - jídlo, pití i ubytování

4)Masarykova chata - jídlo, pití s ubytováním si nejsem jist.

5)Horský hotel Bumbálka - luxusní hotel

6)Horský hotel Sůkenická - luxusní hotel

7)Turistická chata Třeštík - mimo provoz

8)Penzion Pod Hrázi na H.Bečvě - dobré jídlo,pití i ubytování

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Lesní polomy cestou na Bobek
Lesní polomy cestou na Bobek
lupa

Cesta vede krásnou přírodou a i když měřila celkem 26km tak se dá zvládnout, protože chat k odpočinku je dostatek,takže nemusíte s sebou brát žádné zásoby potravin ale jen nějaké pití.

Ostatní informace

Cestou si sběratelé TZ příjdou na své protože svou sbírku rozmnoží o 4ks

Rozcestník Bobek
Rozcestník Bobek
lupa

Bílá,Masaryková chata,Rozhledna Sůkenická,Třeštík a dvě slovenské: Kmínek a Bumbálka. Na rozhledně se platí vstup ale nevím kolik, protože jsme tam nebyli z důvodu špatného počasí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 11.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Beskydy : Z Bílé přez Bumbálku na Horní Bečvu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace