Barokní Valeč

Tipy na výlet, Slavkovský les, Doupovské hory
Kam a jak jedeme?

Barokní Valeč


Za čím jedeme?

Barokní Valeč

Sloup nejsvětější trojice
Sloup nejsvětější trojice
lupa

U hlavní silnice na Karlovy Vary Je cedule Zámek Valeč která však okolo jedoucímu příliš mnoho neřekne, například to že mimo zámku jsou v městečku dva kostely a spousta překrásných a upravených barokních budov.

Zámek
Zámek
lupa

Po ujetí .km od hlavní silnice se před námi otevřel pohled na městečko Valeč a z tohoto místa je vidět většina památek jakoby nahuštěna na sobě či stojící v zákrytu jako vojáci čekající na přehlídku. Při vjezdu do obce člověk neví kam se podívat dříve, neboť nás najednou vítá kostel a Sloup Nejsvětější Trojice, brána do zámecké zahrady a před ní stojící skleník.

Kostel a sloup nejsvětější trojice
Kostel a sloup nejsvětější trojice
lupa

Hledáme parkování ale místo nás vtahuje do svého středu postupným odkrýváním dalších krásných míst a staveb. Jen tak u silnice leží kamenné koupadlo či nádrž nebo se mezi místními hrázděnými domy vynoří kostel narození sv. Jana Křtitele s velmi nezvyklou věží obklopený náměstím plným barokní architektury a soch.

Kostel narození sv. Jana Křtitele
Kostel narození sv. Jana Křtitele
lupa

Návštěvu Valče začínáme v místním muzeu, které je evidentně nové a zhušťuje v sobě vše, co Valeč nabízí k vidění, její historii i současnost. Zhlédnutím filmu jsme se seznámili se vším podstatným a film posloužil jako průvodce po městečku. Procházíme tedy od hřbitovní kapličky kolem kostela na náměstí vzhůru k zámku a cestou potkáváme špitál, faru a již zmíněný kostel nejsvětější trojice

Vstupujeme do zámecké zahrady vlastně anglického parku a pod mohutným baldachýnem letitých stromů a okolo kašny se sochami M.B.Brauna se dostáváme k zámku který je moc pěkně opraven. Na místě se od pána z ostrahy dozvídáme, že do zámku se dá podívat pouze v sobotu a po dohodě s kastelánem, stejně tak i do kostela nejsvětější trojice ,,My jsme zde v pátek odpoledne“ Tam také zjišťujeme, že obě tyto památky jsou zatím opraveny z venku a na interiérech se teprve pracuje. Přesto je nám dovoleno nahlédnout a udělat si představu o tom kolik práce zde bylo uděláno s ohledem na to, že zámek v sedmdesátých letech min. století vyhořel a poté třicet let chátral. Dokonce na něj byl vydán demoliční výměr.

Místo má svoji atmosféru a jsou zde lidé, kteří se snaží o památky pečovat a ač není vše přístupné, přesto je tu k vidění tolik věcí že návštěva stojí rozhodně zato. Jen zámecká zahrada skýtá spoustu zajímavých míst a průvodce s mapkou je k mání u vstupní brány. A její návštěva může zabrat několik hodin.

A jedna zajímavost na závěr, za celou dobu naší návštěvy ve Valči jsme potkali dva turisty, což nebylo dáno časem naší návštěvy, protože jak jsme se dozvěděli, ani o víkendu to není o moc lepší. Nevím jestli nemá toto místo dostatečnou reklamu, rozhodně zatím jak říkají, nemají jasno, co s opravenými památkami bude dál a jak budou využity. Možná prostě mají dost starostí s opravami a sháněním peněz a tak na prezentaci už nezbývá.

Rozhodně se sem podívejte a užijte si vše v klidu a pohodě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na náměstí je restaurace u Páji jenž jsme neměli možnost vyzkoušet.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Překrásné zachovalé nebo opravené centrum obce, zámek, park a okolí

Ostatní informace

Muzeum 30,- kostel, zámek a park zdarma po dohodě s Kastelánem a to v sobotuDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libkovice
(vzdálenost od místa: 4.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Barokní Valeč

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace