Štrbský štít jižním úbočím

pěší trasa, Vysoké Tatry
Výškový profil trasy


Popis trasy

východní panorama ze Štrbského štítu
východní panorama ze Štrbského štítu
lupa

Štrbský štít je turisticky nepřístupný vrchol na hranici Mlynické a Hlinské doliny ve Vysokých Tatrách. Lavinový areál. V zimě je jeho jižní a západní svah oblíbeným skialpinistickým areálem pro středně zkušené free ride.

Obvyklý nástup pod Štrbský štít začíná na Štrbském plese a po asfaltce až ke skokanským můstkům. Pak lesem celkem lehce k vodopádu Skok. I v zimě bývá tato část cesty prošlapaná a až k vdp neplatí uzávěra TANAPu pro zimní období. Nad morénou u Kozích ples lze v zimě, kdy je dostatek sněhu, odbočit ze žluté značky (v cca 1900 m/m) a vydat se do úbočí vpravo, tj. východně. Náročnější varianta je nad Vyšným Kozím plesem pokračovat některým ze žeber a neobcházet kolem plesa (tj. var. Komarnicki). Po vystoupení na horní úbočí nepokračovat do míst, kde se spojují žlaby ze samotného vrcholu, ale ještě více vlevo (západně) a napojit se na cestu slezenou poprvé Groszem (II - III UIAA) dalším výrazným terasovitým žlabem viditelným odspoda.

Varianta Grosz/Komarnicki končí na malém předvrcholu. Z něj přímo do malého sedla, kde se napojuje normální/sestupová trasa. Lehce na vrchol, kde jsou rozhledy podobné Satanovi nebo Furkotskému. Dolů hned prvním žlabem (ve sněhu) nebo za předvrcholem druhým (v létě, v zimě pro JV expozici led), CH-I UIAA. Oba se spojují ve stejné výšce, v jaké se odbočuje na Grosze (vhodné místo na odtrhovku). Zpět CH až Vyšnému Kozímu plesu (nebo přímo dolů výstupovou trasou, s případným slaněním n zamrzlých místech) a lehce dolů.

V zimě asi 6 hod. podle podmínek. 1100 vm.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka trasy:
11.853 km
Náročnost:
velká náročnost
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k trase Štrbský štít jižním úbočím

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace