Slepičí hory

pěší trasa, Jižní Čechy
Trhové Sviny
Kohout
Trhové Sviny 0 km
 

Neméně zajímavé jsou Trhové Sviny. Jejich vznik vysvětluje několik pověstí, žel všechny stejně nejasně. V místech dnešní fary svině vyryla zvon. Dán na kostel, měl hlas zvučný; i Budějovičtí záviděli, ale hrdí Svinenští neprodali. Nebo: Honec šípem nechtěně zabil člověka. Jako pokání z této viny vystavěl ves zvanou Zviny. 
Hrad Sviny stával v místech dnešního Kozinova náměstí, ale nenajdeme pranic. Však už v roce 1480 byl téměř zbořen. Snad jen zdivo některého ze sklepů okolních domů, kdyby umělo mluvit, by si vzpomnělo na dávnou minulost. A když městečku kolem hradu 20. března 1481 povolil král Vladislav Jagellonský dva trhy v roce a o rok později, 26. září 1482, udělil mílové právo a právo vařit pivo, bylo o názvu rozhodnuto. 
Povšimněte si opevněného gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zvláště z návrší nad parkem vypadá impozantně! Stavitelé ho budovali s obranným aspektem, tak jako třeba kostel v Sedlčanech, jak bylo obvyklé v městečkách, která neměla hradby. Na náměstí je neméně nápadná kamenná kašna z roku 1864 a historická radnice s podloubím. 
Kdo ví, kolikrát se tady místní pozdravili se svým rodákem, aniž tušili, jak tragický osud mu přiřknou české dějiny. Doktor Emil Hácha, který věřil, že na sklonku života dokáže jako prezident udržet na uzdě nastupující fašismus, má pamětní desku na budově školy. Narodil se tady také hudební skladatel a kapelník Karel Valdauf (1913 - 1982). Za soumrak slávy slibně se rozvíjejícího městečka může i osudné rozhodnutí radních, kteří nechtěli ve městě železnici.


Kohout 8.96 km
 

Nejvyšší vrchol Slepičích hor, jak se lidově říká Soběnovské vrchovině, se jmenuje Kohout a dosahuje 870 nadmořských metrů. Protější Vysoký kopec, zvaný také Slepice, má o pět metrů méně. Nebetyčné Alpy to nejsou, přesto není těžké si povlovné lesnaté vrchy zamilovat.

Původní obyvatelé, Doudlebové, sem přišli před půldruhým tisíciletím až z ukrajinských stepí, ale dávno se zdejším prostředím splynuli. Zůstal jen název krajiny - Doudlebsko, a jak tvrdí někteří zasvěcenci i místa, kam se dávní předkové chodili klanět svým božstvům. Za tajemnými žulovými kameny prapodivných tvarů i pověstí se nabloudíme lesem ažaž, nezřídka i mlázím.


Výškový profil trasy


Popis trasy

Výstup na Kohouta ve Slepičích horáchDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka trasy:
8.956 km
Náročnost:
střední náročnost
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Borovany
(vzdálenost od místa: 5.79 km)
Datum: Čas:
Trhové Sviny Kohout

Diskuse k trase Slepičí hory

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace