Skřítek – Rabštejn modrou TZ

běžky, Hrubý Jeseník
Motorest Skřítek
Pod Bílým kamenem
Sedlo Skřítek
Pod rabštejnem
Chata Rabštejn
Nad Hvězdou
Hvězda
Serpentina
Nejvyšší bod
Krtinec
Pod Bílým kamenem
Motorest Skřítek
Motorest Skřítek Šotolina 0 km
  Výchozí místo běžeckých okruhů
Pod Bílým kamenem Šotolina 0.96 km
  Ještě jedna orientace
Sedlo Skřítek Asfalt 2.4 km
  Po lesní cestě až na Rabštejn
Pod rabštejnem Asfalt 5.99 km
  Křižovatka s cestou od Bedřichova
Chata Rabštejn Šotolina 6.85 km
  Hospoda
Nad Hvězdou Šotolina 9.75 km
  Zde dojíždí zelený běžkařský okruh
Hvězda Asfalt 10.15 km
  Významný orientační bod, stopy vedou i dolů na Traťovku, krátký prudší úsek do serpentiny
Serpentina Asfalt 10.58 km
  Tady se výstup mírní
Nejvyšší bod Asfalt 11.59 km
  Výška cca 910 m n.m.
Krtinec Asfalt 13.03 km
  Skalka s výhledem
Pod Bílým kamenem Asfalt 14.06 km
  Návrat k východišti
Motorest Skřítek Šotolina 15.1 km
  Jak jsme začali tak končíme

Výškový profil trasy


Popis trasy

Skřítek, odchod k hřebenům
Skřítek, odchod k hřebenům
lupa

Byť opožděný ale vcelku úspěšný start aktuální zimy velí ve zrychleném tempu provětrat tělo rozvalené přes svátky na divanu u nezáživných televizních pořadů. Naštěstí to nemáme do hor zas tak daleko a některé trasy jsou tak akorát na odpoledne po třebas poněkud dřívějším obědě.

Skřítek osobně
Skřítek osobně
lupa

Jednou za takových je nakonec i oblíbená trasa na Skřítku do hospody u zříceniny Rabštejna. Jakmile napadne dostatečná vrstva sněhu, začnou v lesích „řádit“ členové orientačního klubu Severka a za pomocí sněžných skútrů nám běžkařům připraví pár okruhů k posílení zdraví i těla.

Auta parkují až v lese
Auta parkují až v lese
lupa

Oficiálním okruhem k Rabštejnu je sice zelená trasa kolem vrcholů Černých a Bílých kamenů (nebo chcete-li, kolem chaty Alice). Ten má ovšem malý zádrhel, k Rabštejnu vlastně musí běžkař odbočit, pak se víceméně vracet cca 2 km stejnou trasou k rozcestí Hvězda.

lupa

Naštěstí pokud je slušná sněhová pokrývka, není problém použít přístupovou asfaltku od silnice č. 11. Je to lesní asfaltka a mimo povolení není určená k veřejnému provozu. Kromě lesáků sem mohou jen případní rekreanti na Rabštejnské myslivně, případně zásobování. A navíc cesta se nesype, jen občas prohrne, nebo se nechává sjízdná pro běžkaře. (Na Rabštejn se dá dojet dole z Bedřichova).

Pod Bílým kamenem
Pod Bílým kamenem
lupa

Oproti upravovanému okruhu má trasa výhodu, že je skoro celá z kopce. V prvopočátku jen nutno překonat nepatrné stoupání po severním úbočí Bílého kamene (to je nakonec součást zeleného okruhu). Pro pořádek nutno dodat, že značka, která okruh provází v této fázi je ale modrá pěší TZ.

Mírný sjezd dovede běžkaře k výše zmíněné lesní asfaltce, asi po 100 m se ještě dá vrátit k běžkařskému okruhu (stopa se přibližuje k silnici).

lupa

Když tuto možnost vynecháme, v podstatě až k Rabštejnu máme před sebou příjemný sjezd (jen když je ledovka tak to je drsnější). Jen pár rovinatých úseků přinutí běžkaře učinit nějaké pohyby k zahřátí navíc. Sjezd konči v rozcestí Pod Rabštejnem (připojí se cesta z Bedřichova), k restaurantu je pak nutno překonat pár výškových metrů nenáročným asi půl kilometru dlouhým úsekem.

Skoro jako v zimě
Skoro jako v zimě
lupa

Vynaloženému úsilí je pak odměnou pobyt v útulné hospůdce chaty (penzionu) Rabštejn. Bývalá myslivna je oblíbená nejen mezi četnými turisty, ale díky blízkým skaliskům pak (hlavně mimo zimu) i početným zástupům skalních horolezců. Návštěvníci vědí, že na Rabštejn nemůžou žádní rozmazlení jedinci, nýbrž jen otrlí a ošlehaní borci. Nakonec tomu odpovídá i jídelní lístek, neobsahující nějaké profláklé kulinářské výmysly. Hranolky tu nejsou. A všechna jídla obsahují všechny alergeny.

lupa

K návratu na Skřítek použijeme spojku k zelenému okruhu, tedy trasu provázenou souběhem červené a žluté pěší TZ. Vše se koná do mírného táhlého kopce (na 2,5 km musíme překonat sotva 100 m. Pak už jsme u významného rozcestí Hvězda (ne pod Pradědem). Tady už díky asfaltce projíždí rolba (většinou od Traťovky, tam zajíždějí šumperáci autem). Samotná lesní cesta je značená zelenou TZ, proto vlastně i celý okruh, který v závěru absolvujeme má tu zelenou barvu označení. Do serpentiny nás vyvede asi nejstrmější stoupání, které se tu dá zažít, za zatáčkou se sklon mírní a trasa vystoupá do svého zhruba nejvyššího bodu (cca 910 m n.m.) na západním úbočí Bílého kamene, což je vlastně nejvyšší vrchol Hraběšické hornatiny, která je v sedle Skřítek oddělena pomyslnou hranicí od Hrubého Jeseníku. Závěr trasy je v mírném spíše rovinaté stopě, mírně klesáme až ke skalce u Krtince (kde se dá absolvovat malý vyhlídkový exkurs).

lupa

To už je skutečně kousek ke Skřítku, malé esíčko nás vyzvedne o pár metrů výš, brzy jsme u rozcestí Pod Bílým kamenem, což je vlastně taková druhá centrální orientace, kterou jsme absolvovali již na začátku výletu a lesem se vracíme k východišti za motorestem.

Potah
Potah
lupa

Pro úplnost, trasu bych zařadil spíš do kategorie malá náročnost, alek když už má 15 km délky, posunul jsem ji o něco víš. Celé se to dá ujet (i s hospodou) za nějaké tři (a čtvrt) hodiny.Další informace

neumístěno
Délka trasy:
14.983 km
Náročnost:
střední náročnost
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sobotín
(vzdálenost od místa: 6.71 km)
Datum: Čas:
Motorest Skřítek Pod Bílým kamenem Sedlo Skřítek Pod rabštejnem Chata Rabštejn Nad Hvězdou Hvězda Serpentina Nejvyšší bod Krtinec Pod Bílým kamenem Motorest Skřítek

Diskuse k trase Skřítek – Rabštejn modrou TZ

Barvy a kontrasty
18.01.2016 21:27
Občas vám to horské žití závidím, takové fotky u nás na jihu nevyrobíme. Nádhera !!!!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace