ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Rady, Brno a okolí
Dolní Kounice... malebná víska, která se asi mi nikdy neokouká.

ROSA COELI Dolní Kounice 11/2011
ROSA COELI Dolní Kounice 11/2011
lupa

Ve starobylé obci, ležící na řece Jihlavě (asi 20km JZ od Brna a 8km JV od Ivančic), obklopené kopci a vinohrady, se nachází mnoho památek, dokládajících její bohatou historii: zámek, poutní kostel svatého Antonína, hřbitov, židovská kaple, fara, boží muka...

ROSA COELI Dolní Kounice
ROSA COELI Dolní Kounice
lupa

Nejzajímavější stavbou a pro mne další z NEJ… působivějších míst vůbec je klášter ROSA COELI (Růže nebeská). Klášter patří k nejvýznamnějším středoevropským gotickým stavbám.

ROSA COELI Dolní Kounice  2010
ROSA COELI Dolní Kounice 2010
lupa

Torzo hlavní lodě klášterního kostela Panny Marie nemá střechu. Když pohlédnu vzhůru, koukám do nebe… Dlažbu nahrazuje zelená tráva… V bočním křídle kláštera (bývalé sakristii s rajským dvorem) se nachází zachovalá křížová chodba… Kamenné zdi společně s přerostlým břečťanem působí magicky. Všední realita zůstává schována za vstupní branou.

Těžko se slovy vyjadřuje... Je třeba klášter vidět a nechat se pohltit, prožít zvláštní... až nadpozemskou atmosféru.

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

Díky své tajemnosti a určité "surovosti" je prostředí Rosa Coeli živnou půdou k vytváření až bizardností jak v oblasti filmu, fotografie a vizážistiky (viz označené fotky ve fotogalerii), tak i v hudební sféře - k natáčení klipů.

V Rosa Coeli se konají různé koncerty a výstavy.

ROSA COELI Dolní Kounice - v paprsku slunka listopad 2010
ROSA COELI Dolní Kounice - v paprsku slunka listopad 2010
lupa

Klášter nechal zbudovat a vybavil majetkem v roce 1181 Vilém z Pulína (později z Kounic). Vilém při bojových výpravách v Rakousích zpustošil mnoho církevních staveb. Byla na něj za to papežem uvalena klatba. Výstavba kláštera byla formou velmožova pokání.

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

V roce 1183 se zde usídlily členky premonstrátského řádu (z Louňovic ) a vznikl tak nejstarší ženský klášter na Moravě. Ve 12. - 13. stol. se majetek kláštera rozšiřoval, přibývaly vesnice a panství.

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

Kvůli bezpečnosti (ochraně životů i majetku) nechaly jeptišky z Rosa Coeli na návrší vpravo od kláštera vystavit v letech 1280 - 1330 obranný gotický hrad. Hrad odolal Tatrům, Husitům i Turkům - nikdy nebyl dobyt. V první pol. 16. stol. byl hrad postupně přestavěn na renesanční opevněný zámek. Počátkem 17. stol. při obléhání Švédy zámek vyhořel. O jeho opravu se zasloužili Ditrichštejnové. Dnes zámek vlastní soukromá firma.

Ale zpět k Růži nebeské.

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

V první třetině 14. stol. zde začaly rozsáhlé přestavby. Původní románskou baziliku nahradil větší gotický kostel. Výkvět kláštera narušily husitské války. V roce 1423 byl klášter vypálen Husity. Brzy byl opraven, ale poč. 16. stol. počal upadat a v roce 1527 zanikl.

Jak radikálně se změnil život jeptiškám do opuštění kláštera, je psáno v komentáři Bobkarta pod článkem...

Zapátrala jsem též…

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

Svou úlohu si zde zahrál předposlední probošt Martin Göschel. S jeho nástupem (1517) nastal v klášteře velký rozruch. Jeptišky (podle vzoru smilníka) údajně začaly vést neřestný život. V roce 1521 přestoupil probošt na luteránskou víru a vzal si jednu ze sester za ženu. Jeho praktiky se nezamlouvaly ani pánům ani lidu. Ženatý probošt musel nakonec utéci. Byl však dopaden, vyslýchán a mučen, později pak ve vězení zemřel. Nevěsty Kristovy nelenily a zvolily si kněze Jana jako nového probošta. V neřestech pokračovaly dál.

lupa

Místní obyvatelé ztratili trpělivost, kounický stánek boží přepadli a zpustošili. Sestry se, prý, rozutekly. (Z několika článků jsem vyčetla, že obyvatelé tenkrát všech 11 jeptišek zavraždili. Ví jen Bůh, co je pravdou a co pouze legendou.)

 Dolní Kounice 2014
Dolní Kounice 2014
lupa

Moravské zemské stavy předaly panství panovníkovi Ferdinandu I. Habsburskému. Kostel s klášterním areálem, hrad i celé panství několikrát za dobu své existence změnilo majitele. Rosa Coeli tedy někdy vzkvétala, v čase jiném zase upadala…

ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
ROSA COELI Dolní Kounice podzim 2016
lupa

Chrám byl na konci 17. stol. opraven a zastřešen. V roce 1703 vypukl ve městě obrovský požár, který zničil i čerstvě vysvěcený klášter. Kvůli špatným ekonomickým podmínkám se z Rosa Coeli postupně stala zřícenina. Až koncem 19. stol. začaly nejnaléhavější úpravy a v první čtvrtině 20. stol. restaurátorské práce.

Klášter nyní vlastní brněnské biskupství, provozovatelem jsou Dolní Kounice. Vstupné 30,- Kč + poplatek za fotografování. Doprovod průvodce možný.

Bude velkým potěšením tohle úžasné místo opět navštívit.

Poděkování Helči za první pozvání do Rosa Coeli v červnu 2010. Smile

Bližší popis historie i stavby:

http://www.dolnikounice.cz/dejiny-klastera-rosa-coeli/d-78778Další informace

Typ rady:
ostatní

Diskuse k radě ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Jeptišky
30.06.2011 19:46

Autorka nezmínila zajímavou zprávu o zdejších jeptiškách, které se spustily v době husitských válek .... zřícenina je ovšem suprová.

Re: Jeptišky
01.07.2011 07:35

děkuji  vám za  zajímavou poznámku...piště, piště, doplňujte, prosím, jak to tenkrát tedy s děvčaty   bylo?? wink..klášter je opravdu jedinečný !!!přeji hezký den a krásné zážitky z cest. A.

Re: Re: Jeptišky
01.07.2011 10:37

Jak to přesně bylo nevím, ale v době husitských válek dolehla na klášter nouze, tak jeptišky nemaje pravidelných příjmů patně vešly do styku s prostými vesničany. Jaké to byly styky si můžeme domýšlet. Tak nám to nějak naznačila průvodkyně na zámku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace