ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Rady, Brno a okolí
Dolní Kounice... malebná víska, která se asi mi nikdy neokouká.

ROSA COELI Dolní Kounice 11/2011
ROSA COELI Dolní Kounice 11/2011
lupa

Ve starobylé obci, ležící na řece Jihlavě (asi 20km JZ od Brna a 8km JV od Ivančic), obklopené kopci a vinohrady, se nachází mnoho památek, dokládajících její bohatou historii: zámek, poutní kostel svatého Antonína, hřbitov, židovská kaple, fara, boží muka...

ROSA COELI Dolní Kounice  2010
ROSA COELI Dolní Kounice 2010
lupa

Nejzajímavější stavbou a pro mne další z NEJ… působivějších míst vůbec je klášter ROSA COELI (Růže nebeská). Klášter patří k nejvýznamnějším středoevropským gotickým stavbám.

lupa

Torzo hlavní lodě klášterního kostela Panny Marie nemá střechu. Když zvednu hlavu vzhůru, koukám přímo do nebe… Dlažbu nahrazuje zelená tráva… V bočním křídle kláštera (bývalé sakristii s rajským dvorem) se nachází zachovalá křížová chodba… Kamenné zdi společně s přerostlým břečťanem působí magicky. Všední realita zůstává schována za vstupní branou.

Těžko se slovy vyjadřuje... Je třeba klášter vidět a nechat se pohltit... prožít zvláštní atmosféru.

ROSA COELI Dolní Kounice - v paprsku slunka listopad 2010
ROSA COELI Dolní Kounice - v paprsku slunka listopad 2010
lupa

Díky své tajemnosti a určité "surovosti" je prostředí Rosa Coeli živnou půdou k vytváření až bizardností jak v oblasti filmu, fotografie a vizážistiky (viz označené fotky ve fotogalerii), tak i v hudební sféře - k natáčení klipů.

V Rosa Coeli se konají různé koncerty a výstavy.

ROSA COELI Dolní Kounice
ROSA COELI Dolní Kounice
lupa

Klášter nechal zbudovat a vybavil majetkem v roce 1181 Vilém z Pulína (později z Kounic) z důvodu, aby si odpykal trest za to, že při bojových výpravách v Rakousích zpustošil mnoho církevních staveb. V roce 1183 se zde usídlily členky premonstrátského řádu (z Louňovic ) a vznikl tak nejstarší ženský klášter na Moravě. Ve 12. - 13. stol. se majetek kláštera rozšiřoval, přibývaly vesnice a panství.

Rajský dvůr a křížová chodba - ROSA COELI Dolní Kounice
Rajský dvůr a křížová chodba - ROSA COELI Dolní Kounice
lupa

Kvůli bezpečnosti (ochraně životů i majetku) byl jeptiškami z Rosa Coeli na návrší vpravo od kláštera vystavěn v letech 1280 - 1330 obranný gotický hrad. Hrad odolal Tatrům, Husitům i Turkům - nikdy nebyl dobyt. V první pol. 16. stol. byl hrad postupně přestavěn na renesanční opevněný zámek. Počátkem 17. stol. při obléhání Švédy zámek vyhořel. O jeho opravu se zasloužili Ditrichštejnové. Dnes zámek vlastní soukromá firma.

Ale zpět k Růži nebeské.

Náhodně kolemjdoucí.... hrátky v Rosa Coeli 11/2010
Náhodně kolemjdoucí.... hrátky v Rosa Coeli 11/2010
lupa

V první třetině 14. stol. začaly přestavby kláštera (ve slohu gotickém). Výkvět kláštera narušily husitské války. V roce 1423 byl klášter vypálen Husity. Brzy byl opraven, ale poč. 16. stol. počal upadat a v roce 1527 zcela zanikl.

Jak radikálně se do zániku kláštera změnil život jeptiškám*, je psáno v komentáři Bobkarta pod článkem...

Dle literatury údajně donutili okolní obyvatelé děvčata kvůli neřestnému* životu z kláštera odejít.

ROSA COELI Dolní Kounice
ROSA COELI Dolní Kounice
lupa

Kostel s klášterním areálem, hrad i celé panství několikrát za dobu své existence změnilo majitele. Klášter tedy někdy vzkvétal, v čase jiném zase upadal… V roce 1703 byl kostel opraven, ale ještě téhož roku vyhořel. Kvůli špatným ekonomickým podmínkám se z chrámu postupně stala zřícenina. Až koncem 19. stol. začaly nejnaléhavější úpravy a v první čtvrtině 20. stol. restaurátorské práce.

Klášter vlastní brněnské biskupství, provozovatelem jsou Dolní Kounice. Vstupné 30,- Kč.

Bude potěšením tohle úžasné místo opět navštívit.

Poděkování Helči za první pozvání do Rosa Coeli v červnu 2010. SmileDalší informace

Typ rady:
ostatní

Diskuse k radě ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Jeptišky
30.06.2011 19:46

Autorka nezmínila zajímavou zprávu o zdejších jeptiškách, které se spustily v době husitských válek .... zřícenina je ovšem suprová.

Re: Jeptišky
01.07.2011 07:35

děkuji  vám za  zajímavou poznámku...piště, piště, doplňujte, prosím, jak to tenkrát tedy s děvčaty   bylo?? wink..klášter je opravdu jedinečný !!!přeji hezký den a krásné zážitky z cest. A.

Re: Re: Jeptišky
01.07.2011 10:37

Jak to přesně bylo nevím, ale v době husitských válek dolehla na klášter nouze, tak jeptišky nemaje pravidelných příjmů patně vešly do styku s prostými vesničany. Jaké to byly styky si můžeme domýšlet. Tak nám to nějak naznačila průvodkyně na zámku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace