62. ČR Chlébské - BLEDULE, Pernštejn, Porta coeli-Předklášteří, rozhledna Klucanina -Tišnov

Rady, Českomoravská Vrchovina
Chlébské - BLEDULKY, Pernštejn, Porta coeli - Předklášteří u Tišnova

PERNŠTEJN
PERNŠTEJN
lupa

Bledule, bledule, bledule, samá bledule - snad desítky tisíc chráněných rostlinek je možné vidět každý rok, hned jak zima řekne své sbohem, v korytě potoka. Díky nadměrné koncentraci rostlin je Údolí Chlébského potoka vyhlášeno již 59 let přírodní rezervací a od roku 2005 je chráněno i v rámci Evropy. Téměř dva kilometry máte pocit, že procházíte zasněženou krajinou. Ve skutečnosti lehce čvachtáte - bahnito těmto krasavicím naprosto vyhovuje...

Chlébské 2012
Chlébské 2012
lupa

Poutavá "pokoukaná" trvá pouze několik týdnů. V období květenství se malebná vesnička Chlébské, s domky postavenými v prudkých stráních, blízko městečka Nedvědice, v přírodním parku Svratecká hornatina, zasahující do okresů Brna – venkova, Blanska a Žďáru nad Sázavou, stává epicentrem turistů, kteří sem přijíždějí přivítat jaro… Právě nadměrné množství obdivovatelů bylo rušivým elementem této parádní podívané.

Údolím Chlébského potoka 2012
Údolím Chlébského potoka 2012
lupa

Bledule jarní (Leucojum vernum) – ohoržená, tedy i chráněná vytrvalá bylina s podzemní cibulí (z níž vyráží brzy na jaře několik listů a šestičetný květ - nejčastěji jeden, bílé barvy se žlutou špičkou), čeledi amarylkovité. Plodem je tobolka. K existenci v naší republice jí vyhovuje vlhká, výživná půda a polostín. Nezapomeňte se, tedy pořádně obout, terén je opravdu blátivý. U dolního toku potoka se dá přibrzdit na pivečku a drobném občerstvení.

Údolím Chlébského potoka 2012
Údolím Chlébského potoka 2012
lupa

V obci Nedvědice (cestou zpět do Brna), je vidět krásný hrad Pernštejn. Nestavit se tam, by byl hřích, i když ještě nebylo otevřeno, dalo se z nádvoří nakouknout (a když se přelezl plot wink, bylo možné z hradeb Pernštejn i dobře nafotit).

Údolím Chlébského potoka 2012
Údolím Chlébského potoka 2012
lupa

Následovala další krátká zastávka (po cestě domů) - v ženském cisterciáckém klášteře Porta coeli (Brána nebes), v Předklášteří u Tišnova, založeném v roce 1232, ve kterém i v dnešní době žije komunita sester cisterciaček. Rozsáhlému komplexu vévodí románsko-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s unikátním portálem v západním průčelí.

Výborná vanilko - čokoládová zmrzlina v Předklášteří byla příjemnou tečkou za prvním jarním výletem.

Poděkování Mackovi za prima tip na výlet Smile

O necelý rok později.........

Údolím Chlébského potoka 2012
Údolím Chlébského potoka 2012
lupa

jsme se na Tišnovsko dostali opět. (cestou ze vsi Železné). Prohlédli jsme si další ze zajímavostí Tišnovska – rozhlednu Klucaninu, postavenou na východně Tišnova. Zaparkovali jsme vedle hřbitova a po žluté se vydali 1,2 km lesem do kopce. (po modré barvě je možné se do cíle také dostat - viz mapa - záleží, ze které části města vycházíte).

Kratičkou cestu zdobí zastávky z dřevěných tabulí, kde si mohou nejen malé děti vyzkoušet vtipnou formou své znalosti o rostlinkách, či zvířatech.

Údolím Chlébského potoka 2012
Údolím Chlébského potoka 2012
lupa

29,3m vysoká rozhledna stojí na stejnojmenném kopci (410 m.n.m.). Postavena byla v roce 2003. Z původní dřevěné rozhledny, postavené v roce 1932 Klubem českých turistů, zbyl v 50. letech pouze zděný podstavec. Posloužil ke stavbě současné rozhledny (tvůrcem stavy bylo občanské sdružení Rozhled na Tišnov). Rozhledna je volně přístupná, na nejvyšší vyhlídku (z celkových tří) je třeba zdolat 133 schodů. Na plošině jsou umístěny 4 desky s popisy výhledů (rozhlédnout by se bývalo lépe dalo, nebýt zakaboněna, např. na Tišnov, kopec Květnici, vesnici Železné, Lomničku, rozhlednu ve Zlobicích, kopec Babí lom, údolí Svratky atd)

http://www.hrad-pernstejn.eu/titulni-stranka-1/

http://www.portacoeli.cz/

TIP od známého na nedalekou restauraci v Nedvědicích se specializací na hovězí maso: Steak and Burger restaurant U Medvěda

a cukrárnu Cherry v Předklášteří u Tišnova

Další informace

Typ rady:
ostatní

Diskuse k radě 62. ČR Chlébské - BLEDULE, Pernštejn, Porta coeli-Předklášteří, rozhledna Klucanina -Tišnov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo