Žebrák

Zřícenina, Kladensko Rakovnicko
Žebrák zřícenina, hrad Točník
Žebrák zřícenina, hrad Točník
lupa

Zřícenina hradu Žebrák se nachází ve Středočeském kraji, stojí na úzkém zalesněném ostrohu nad soutokem dvou potoků. Hradní zřícenině dominuje vysoká válcová věž, do současnosti se dochovaly i další věž ze 13. století, zeď starého paláce s okny a zbytek paláce Václava IV.

Historie

Žebrák zřícenina, hrad Točník
Žebrák zřícenina, hrad Točník
lupa

Hrad byl založen ve 2. polovině 13. století příslušníkem mocného rodu Buziců, pravděpodobně Oldřichem Zajícem z Valdeku, na ochranu významné středověké dopravní tepny vedoucí do Bavor, pozdější Plzeňské stezky. V roce 1336 hrad získal Jan Lucemburský. Karel IV. hrad často používal k přenocování při svých cestách do Říše. V letech 1383 ? 1409 se na hradu zdržoval Václav IV., Žebrák však nevyhovoval potřebám jeho reprezentace, a proto si nechal vybudovat nedaleko Žebráku nový hrad ? Točník. Husitské války se hradu téměř nedotkly, znamenaly však jeho přechod do rukou zástavních držitelů. Od počátku 16. století se zájem majitelů přesunul na nedaleký pohodlnější Hrad Točník a Žebrák začal postupně chátrat. Osud Žebráku zpečetil obrovský požár v roce 1532, nedlouho po tomto požáru je hrad připomínán již jako pustý. Poslední majitel Žebráku Josef Colloredo Mansfeld ho ve 20. letech minulého století prodal Klubu českých turistů.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • zříceniny hradů Žebrák a Točník
  • ŽebrákDalší informace

Hodnocení:
896. místo
Poloha:
330 metrů nad mořem
Bylo zde:
28 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praskolesy
(vzdálenost od místa: 4.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Žebrák

mocná síla
06.12.2007 19:59

Standy
Je to jeden z hradů, které počítám mezi srdcové záležitosti. Měl jsem tu moc zvláštní pocity. Když jsem pak vidět, po několika letech hmotovou rekonstrukci, pocit se vrátil. Je to zvláštní a zajímavý způsob stavby a už se těším, kdy se tam zas vypravím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace