V červenci pod lavinou v Žiarské dolině

Zajímavost, Západné Tatry (Roháče)
Nejdříve musím uvést, že nebudu popisovat žádné dramatické chvíle ani neštěstí, ale neroztátý zbytek laviny v Žiarské dolině v Západních Tatrách.

Na kraji tunelu
Na kraji tunelu
lupa

Při stoupání Žiarskou dolinou jsme si pár set metrů před Žiarskou chatou všimli vlevo pod Šarafiovým vodopádem hromady silně znečistěného sněhu. Vydali jsme se podél potoka k hromadě, abychom ji prozkoumali zblízka. Na místě bylo podle slehlého porostu patrné, kam až se lavina křižující potok na jaře sesunula. Zbylou hromadou sněhu protéká potok, nad kterým se postupným odtáváním sněhu vytvořil průchozí tunel. V tunelu jsme se dlouho nezdržovali. Nevadila nám hustě kapající voda uvnitř, ale obávali jsme se prolomení a zřícení tenkého stropu tunelu.

Stěna tunelu
Stěna tunelu
lupa

Doma jsem se na internetu dočetl, že lavina, jejíž zbytek jsme obhlíželi, má svůj název „Prislop – vodopád“ podle vrcholu, z jehož jihovýchodního svahu padává. Maximální sklon sesuvu laviny je 40 st., průměrný 28 st. Lavina patří do třetí kategorie, to znamená, že její výskyt je ojedinělý. Zbylá hromada starého sněhu dokládá, že na jaře roku 2012 se její sesuv udál. Kdy příště příroda podobný tunel opět vymodeluje, se nedá předpovědět. Ale vzhledem k místu to může být klidně již příští rok.

Pokud vás zajímá mapa lavin nejen v Západních Tatrách, můžete kliknout na následující odkaz:

http://mapy.hiking.sk/?zoom=14&lat=6305837.94292&lon=2194989.75612&layers=00BFTTTTTTFFFFFTT

Další informace

neumístěno
Poloha:
1334 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu V červenci pod lavinou v Žiarské dolině

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace