Úsov - Židovská synagoga

Synagoga, Střední Morava - Haná
lupa

Synagoga (z řeckého "synagógé" - schromáždění, nebo hebrejského "bejt kneset" - dům schromáždění nebo "bejt tfila" - dům motlidby) je židovská motlidebna sloužící, kromě místa pro bohoslužebná setkání, i jako místo společenského setkání nebo náboženského studia. Konstrukčně vychází z blízkovýchodních chrámů, stejně jako mešity. Ženám je tradičně vyhrazen oddělený prostor v galerii v patře. Výzdoba Synagogy se omezuje na ornamentální malby, mozaiky a vitráže. Synagoga je orientována na východ, respektive směrem k Izraeli, její podlaha je pod úrovní okolního terénu. Na východní stěně je "Aron ha-Kodeš" - svatostánek, v němž jsou uloženy svitky Tóry, které má synagoga k dispozici. Součástí "Arona ha-Kodeše" je "Bima" - vyvýšené místo v synagoze tzv. podium. Na pódiu bývá i pult, který používal chazan ke čtení z Tóry nebo ke čtení motlideb.

lupa

Původní, patrně dřevěná synagoga, zničena během třicetileté války. Byla nahrazena novou, zděnou Synagogou v roce 1688. Kolem roku 1721 byla tato zděná synagoga zbourána z důvodu provokace, kterou ve zdejší synagoze vyvolal katolický kaplan z Dubicka. Další varianta zděné Synagogy v židovské čtvrti v Úsově byla vystavěna v letech 1783 - 1784. Současná, v pořadí třetí zděná, varianta synagogy je vystavěna na přelomu 19. a 20. století v barokně (asimetrie stavby, zaoblené tvary, kupule) klasicistním (stavba přísně souměrná, převládají geometrické tvary, průčelí jednobarevné a střídmě zdobené) stavebním slohu. Mj. byla den po tzv. "Křišťálové noci" - v roce 1938, nacisty uvnitř zdemolována. Oprava zdemolované synagogy trvala do roku 2008, kdy byla slavnostně otevřena a tím i zpřístupněna veřejnosti.

budova synagogy z roku cca 1930
budova synagogy z roku cca 1930
lupa

Synagogu lze navštívit v úterý až pátek v době od 15 do 17 hodin a o víkendech v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Její součástí je také židovský hřbitov, který se nachází cca 50 metrů od synagogy.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Úsov - židovská synagogaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
291 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Troubelice
(vzdálenost od místa: 4.78 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Úsov - Židovská synagoga

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace