Toledo – kostel sv. Máří Magdalény (Iglesia de Santa María Magdalena)

Kostel, Španělsko
lupa

V Toledu se říká, že málokterá zdejší památka se může „pyšnit“ tak pohnutou historií jako kostel svaté Máří Magdalény. Tento – přece jen méně známý - kostel se nachází v samém srdci města, v těsné blízkosti pevnosti Alcazar. Předpokládá se, že byl tento chrám pravděpodobně založen Franky, kteří doprovázeli krále Alfonsa VI. když v roce 1085 dobyl tehdejší maurské město. Tuto domněnku posiluje „magdalenské“ zasvěcení kostela, tolik typické pro Francouze (má připomínat její údajnou příbuznost s Merovejci). Nejstarší písemná zmínka o tomto svatostánku v každém případě pochází z roku 1153 a jednalo se o stavbu v mudejarském stylu.

lupa

V současné době je však nejstarší částí kostela Máří Magdalény jeho – samostatně stojící a nedávno rekonstruovaná – věž, pocházející ze 14. století. Kostel byl později několikrát stavebně upravován, a to v 15., 16., 17. i 18. století, přičemž ta poslední přestavba byla zásadní. Hlavní důraz byl vždy kladen na kapli Panny Marie, dnes nazývané Virgen del Amparo. Přesto však můžeme stále konstatovat, že je Magdalena určitě jedním z nejstarších kostelů v Toledu. V interiéru chrámu byl uložen cenný Kristův obraz, který sem převezli z karmelitánského kláštera, vypáleného v roce 1810 francouzskými vojsky (obraz zmizel při občanské válce v roce 1936).

lupa

V průběhu II. světové války byl kostel vážně poškozen, a proto musel být v roce 1946 víceméně přestavěn. A to ještě stále nebyl konec. Na počátku 21. století (v r. 2002) byl tento kostel znovu uzavřen, tentokrát na dobu delší deseti let. Zpřístupněn byl až roku 2014, kdy zde proběhla výstava Móda v době El Greca. Hlavním úkolem této výstavy bylo zajištění finančních prostředků na další rekonstrukci.

Další informace

neumístěno
Poloha:
540 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Toledo – kostel sv. Máří Magdalény (Iglesia de Santa María Magdalena)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace