Šerák - vrchol a chata Jiřího

Výletní místo, Hrubý Jeseník
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 1
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 1
lupa

Šerák, jeden z nejvyšších vrchů Keprnické hornatiny, jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách. A pod vrcholem Šeráku stojí kamenná turistická Jiřího chata s restaurací z roku 1888, která byla naším hlavním cílem. Nejprve jsme ale auto nechali na parkovišti dole v Ramzové a pak jsme vyjeli lanovkou do horní stanice, odkud nám na chatu zbývalo pouhých 200 metrů. Pochopitelně jsme brzy na chatu, která vznikla díky bezplatnému darování pozemku od vratislavského biskupa Jiřího Koppa. Nedivili jsme se tedy tomu, že chata byla po něm také pojmenována.

Šerák - chata Jiřího na Šeráku 2
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 2
lupa

Než jsme do chaty vstoupili, prohlédli jsme si pěknou zvoničku pár desítek metrů vzdálenou a poté jsme si sedli venku na lavičku a najedli se z vlastních zásob. Také jsme si na informační tabuli přečetli něco z historie chaty. Tak jsme se dozvěděli třeba to, že v roce 1893 vyhořela, o rok později byla opět otevřena a navíc ještě zvětšena. Za pohoštění se tehdy vybíraly dvě zlatky a sváteční hosté šlapali nahoru po svých. My jsme později v chatě platili korunami a naštěstí jsme ušetřili síly díky lanovce.

Šerák - chata Jiřího na Šeráku 3
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 3
lupa

V chatě jsme se bez čekání občerstvili pivem a kávou, koupili známku a dostali razítko do památníku. Počasí nám opravdu přálo a tak jsme se pokochali výhledy od chaty po hřebenech Jeseníků a také bylo vidět až do Polska.

Když jsme se dostatečně pokochali dalekým výhledy, pokračovali jsme ve zpáteční cestě do Ramzové, tentokrát již po svých.

Šerák - zvonička u chaty Jiřího na Šeráku
Šerák - zvonička u chaty Jiřího na Šeráku
lupa

Od chaty jsme vyrazili na jeden kilometr vzdálené Obří skály po modré trase a dále údolím Vražedného potoka - doporučuji , nádherné výhledy a krajina (tento příspěvek najdete v mých cestopisech), samozřejmě se dá vrátit do Ramzové zpět pod lanovkou či pokračovat po vrcholové cestě po červené na Keprník , nebo po žluté do Lipové Lázně a Jeseníku. Po modré se opačným směrem ( následně po zelené ), než jsme šli my, dostanete do Bělé pod Pradědem.

Pokud pojedete na Šerák lanovkou jako my, nezapomeňte se otočit - uvidíte krásný pohled nejen na Ramzovou a okolí.

Tak vzhůru na Šerák a přeji Vám pěkné počasí , hezké výhledy a mnoho hezkých zážitků v tomto krásném kraji.

http://www.jeseniky.net/chata-serak

Další informace

Hodnocení:
1810. místo
Poloha:
1318 metrů nad mořem
Dostupnost:
Dostupné pěšky, horské kolo
Šerák - vrchol a chata Jiřího navštívilo 12 turistů.

Doprava vlakem

Odkud: Datum:
Kam: Ramzová
(vzdálenost od místa: 3.27 km)
Čas:

Diskuse k místu Šerák - vrchol a chata Jiřího

31.07.2012 11:41

V chatě jsme se bez čekání občerstvili a spokojeni si prohlédli zvoničku stojící v bezprostřední blízkosti. Poté jsme se pokochali vyhlídkou na město Jeseník - počasí nám opravdu přálo. Od chaty jsme vyrazili na jeden kilometr vzdálené Obří Skály po modré trase a dále údolím Vražedného potoka - doporučuji !!!

26.08.2012 08:10
Jdnoznačně atraktivní místo. Schopná chata s restaurací, od které jsou nádherné výhledy směrem k Jeseníku.
11.02.2014 19:44
Tůra z Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák byla úchvatná. Příroda Jeseníků je jiná než ta Beskydská, drsnější, a o to i krásnější.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo