Šerák - vrchol a chata Jiřího

Vrchol, Hrubý Jeseník
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 1
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 1
lupa

Šerák je jeden z nejvyšších vrchů (1351 m) v Keprnické hornatině, 9 km od Jeseníka . Pod vrcholem Šeráku stojí více než sto let stará kamenná turistická Jiřího chata s restaurací , kam se jsme vyjeli lanovkou z Ramzové. Z horní stanice je to 200 metrů na tuto chatu , která byla vybudována německým turistickým spolkem v roce 1888. Chata vznikla díky pochopení vratislavského biskupa Jiřího Koppa, který bezplatně věnoval pozemek na stavbu. Podle Koppa byla také chata nazvána. V únoru 1893 chata vyhořela, ale již v červnu 1894 se sešli příznivci turistiky při slavnostním otevření nové, větší chaty, postavené na základech předcházející stavby. Za pohoštění se tehdy vybíraly dvě zlatky a sváteční hosté šlapali nahoru po svých. V roce 1926 byla chata rozšířena. Po válce převzal chatu Klub československých turistů a později podnik Restaurace a Jídelny Jeseník . Dnes je chata s kapacitou 98 lůžek a 140 míst v restauraci v pronájmu. Na chatě je stanice Horské služby. Ke zvýšení návštěvnosti přispělo zejména vybudování sedačkové lanovky z Ramzové na Šerák. První úsek na Černavu (1104 m) byl dokončen v roce 1977, druhý na Šerák v roce 1981.

Šerák - chata Jiřího na Šeráku 2
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 2
lupa

V chatě jsme se bez čekání občerstvili a spokojeni si prohlédli zvoničku stojící v bezprostřední blízkosti. Poté jsme se pokochali vyhlídkou na město Jeseník . počasí nám opravdu přálo.

Šerák - chata Jiřího na Šeráku 3
Šerák - chata Jiřího na Šeráku 3
lupa

Od chaty jsme vyrazili na jeden kilometr vzdálené Obří skály po modré trase a dále údolím Vražedného potoka - doporučuji , nádherné výhledy a krajina ( tento příspěvek najdete v mých cestopisech ) , samozřejmě se dá vrátit do Ramzové zpět pod lanovkou či pokračovat po vrcholové cestě po červené na Keprník , nebo po žluté do Lipové Lázně a Jeseníku. Po modré se opačným směrem ( následně po zelené ) , než jsme šli my , dostanete do Bělé pod Pradědem.

Pokud pojedete na Šerák lanovkou jako my, nezapomeňte se otočit - uvidíte krásný pohled nejen na Ramzovou a okolí. .

Tak vzhůru na Šerák a přeji Vám pěkné počasí , hezké výhledy a mnoho hezkých zážitků v tomto krásném kraji.

Další informace

Hodnocení:
1810. místo
Poloha:
1318 metrů nad mořem
Dostupnost:
Dostupné pěšky, horské kolo
Šerák - vrchol a chata Jiřího navštívilo 12 turistů.

Doprava vlakem

Odkud: Datum:
Kam: Ramzová
(vzdálenost od místa: 3.27 km)
Čas:

Diskuse k místu Šerák - vrchol a chata Jiřího

31.07.2012 11:41

V chatě jsme se bez čekání občerstvili a spokojeni si prohlédli zvoničku stojící v bezprostřední blízkosti. Poté jsme se pokochali vyhlídkou na město Jeseník - počasí nám opravdu přálo. Od chaty jsme vyrazili na jeden kilometr vzdálené Obří Skály po modré trase a dále údolím Vražedného potoka - doporučuji !!!

26.08.2012 08:10
Jdnoznačně atraktivní místo. Schopná chata s restaurací, od které jsou nádherné výhledy směrem k Jeseníku.
11.02.2014 19:44
Tůra z Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák byla úchvatná. Příroda Jeseníků je jiná než ta Beskydská, drsnější, a o to i krásnější.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo