Schweinfurt, město a vánoční trhy

Město, Německo
Radnice
Radnice
lupa

Schweinfurt (v českém překladu Svinibrod) je bavorské okresní město s více než 50.000 obyvateli ležící na řece Mohan asi 35 km severovýchodně od Würzburgu a 60 km západně od Bambergu. Milovníci historie a ti, co dávali v hodinách dějepisu pozor (a zatím na ně nezaútočila skleróza), si vzpomenou na Jitku ze Svinibrodu a její únos českým králem Břetislavem I.

Vánoční pyramida na trzích
Vánoční pyramida na trzích
lupa

Do města se dostanete buď po dálnicích A7, A70 a A71 a nebo vlaky především z Würzburgu, Bambergu a Norimberka, a díky Bayern ticketu se to dá poměrně levně. Lze zvládnout i jednodenní výlet z Čech.

kostel sv. Jana
kostel sv. Jana
lupa

Protože podél Mohanu vedou tři cyklostezky, dá se město navštívit poměrně snadno i kolmo. Prohlídku začneme na náměstí Marktplatz, které leží cca 10 minut chůze od nádraží Schweinfurt Stadt. Nepřehlédnutelná je zde radnice postavená v letech 1570 – 1572 v jihoněmeckém renesančním slohu. V budové radnice najdete i infocentrum, mimo sezonu bohužel o víkendech zavřené, ale jak už to v německých městech bývá, letáčky jsou k dispozici v jakési předsíni infocentra, která je otevřená stále.

Schrotturm
Schrotturm
lupa

Na náměstí se konají po celý rok trhy především s ovocem a zeleninou, ale měsíc před vánoci jsou zde samozřejmě trhy vánoční. Nechybí stromeček, betlém, pódium pro občasná vystoupení, klasická vánoční „pyramida“, a pro děti i kolotoč. Trhy nejsou se srovnáním s většími německými městy nijak velké, ale svařák zde pořídíte a pro sběratele hrnečků dobrá zpráva, seženete tu až 4 různé druhy.

stará zbrojnice
stará zbrojnice
lupa

Marktplatzu dále vévodí pomník básníka a schweinfurtského rodáka Friedricha Rückerta. Náměstí můžeme opustit severním směrem ke kostelu sv. Jana. První zmínka o něm pochází z roku 1237. V severní části náměstí Martina Luthera se nachází ještě staré Gymnázium. Odtud se dá proběhnout k Zeughausu (zbrojnici) z roku 1590. Pokud si v infocentru vezmete plánek města s vyznačenou pěší trasou, následuje Chateaudunpark s divadlem a a dále Ernst-Sachs-Bad Kunsthalle tedy síň umění, která je v bývalých lázních. Budete li se pak vracet k centrálnímu autobusovému nádraží, neujde Vám budova Sparkasse postavená roku 1560. Na jih od této stavby si můžeme ještě prohlédnout Kostel Svatého Ducha a nedaleko trati zbytky špitální brány. Pokud se odtud budeme přesouvat zpět k Marktplatzu půjdeme kolem Schrotturmu, s původním názvem schodišťová věž z roku 1611. Ještě Vás upozorním na Erbacher hof, který se nachází u hlavní křižovatky u Maxova mostu, ve kterém je městská knihovna a potom východně od Marktplatzu si můžete prohlédnout zbytky hradeb se strážními věžemi a nad nimi kostel Svatého Salvátora.

tak Svinibrod, co typičtějšího by zde mohli zobrazit?
tak Svinibrod, co typičtějšího by zde mohli zobrazit?
lupa

U řeky Mohan pak je možno navštívit přírodopisné muzeum a stojí zde dosud jeden z historických jeřábů, který nakládal zboží na říční lodě. Pokud se přesunete pěšky podél Mohanu asi 3 km východním směrem, dostanete se k hradu Mainberg. Tak hodně zážitků při objevování Dolních Franků.

Další informace

neumístěno
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Schweinfurt, město a vánoční trhy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace