Rynholec - kaple sv. Isidora

Kaple, Kladensko Rakovnicko
lupa

Obec Rynholec leží na východě rakovnického okresu. Autem je to do centra Rakovníku asi 18 km, do Kladna přibližně 15 km. Nejstarší písemná zmínka o obci Rynholec je v zemských deskách 21. září roku 1330. V historii patřila obec mnoha majitelům, nejdéle byla v majetku rodu Martiniců a jejich příbuzných Clam-Martiniců - od roku 1466 do roku 1845 jako součást smečenského panství.

K historickým památkám obce patří kaple sv. Isidora, pomníky padlým v I. a II. světové válce, pozůstatky hrádku Sobín a stanice koňské dráhy.

lupa

Kaple sv. Isidora byla postavena v roce 1884 na návsi. Jde o obdélnou, zděnou stavbu s polokruhovým závěrem. Interier je prosvětlen dvěmi polokruhově zakončenými okny, nad obdélným vchodem je třetí okno ve zděném střešním štítu ve tvaru lunety. Na střeše nad štítem je čtyřboká věžička a v ní jeden zvon. Kaple i věžička mají sedlovou střechou s taškami.

I když obec Rynholec patří do Římskokatolické farnosti Nové Strašecí, tak farnost se o kapli nestará. Nejspíš kaple patří obci.

lupa

Svatý Isidor z Madridu (zvaný také Isidor Rolník) žil na přelomu 11.-12. století u Madridu. Narodil se chudým rodičům, celý život žil jako rolník. Je patronem farmářů, zemědělců, pracovníků na poli, dělníků, skotu a dobré úrody, bývá vzýván jako ochránce proti suchu. Je také patronem Madridu. Papež Řehoř XV. jej roku 1622prohlásil za svatého. O rozšíření kultu tohoto světce do Čech a na Moravu se postarali Jezuité, kteří potřebovali světce, s nímž by se poddaní dokázali ztotožnit.Další informace

neumístěno
Poloha:
467 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rynholec
(vzdálenost od místa: 0.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Rynholec - kaple sv. Isidora

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace