Pula - klášter a kostel sv. Antonína Paduánského (Samostan i crkva sv. Antuna)

Klášter, Chorvatsko
oblíbený pohled obloukem arény
oblíbený pohled obloukem arény
lupa

Jednou z mnoha výrazných sakrálních staveb, zdobících centrum chorvatského historického přístavního města Pula, je františkánský klášter s bazilikálním kostelem sv. Antonína Paduánského. Patří také k památkám nejznámějším, protože se tyčí téměř přímo nad zdejší slavnou římskou arénou. Díky této poloze a 45 metrů vysoké věži, která je nejvyšší stavbou Puly, považují mnozí návštěvníci tento – až strohý – neorománský kostel za pulskou katedrálu. A i když se jedná o památku určitě zajímavou a navštíveníhodnou, je to „jen a pouze“ novostavba z I. poloviny minulého století, jejíž spolupatronkou je sv. Tereza a která stojí v místech někdejší staré nemocnice.

klášter s nejvyšší stavbou v Pule
klášter s nejvyšší stavbou v Pule
lupa

Kostel byl postaven v rekordně krátkém čase jako příspěvek k oslavám 700. výročí úmrtí sv Antonína Paduánského. Jeho základní kámen byl položen v říjnu roku 1929 a k slavnostnímu dokončení došlo v listopadu o pouhé dva roky později. Jednalo se o trojlodní klášterní kostel benátských františkánů, kteří do Puly přišli v roce 1920, aby zde vedli sirotčinec (první františkáni ale působili v Pule již někdy ve 13. století a měli zde až do poloviny 19. století i svůj vlastní svatostánek). Projekt celého komplexu navrhl bezplatně bývalý městský architekt Guido Brass. Staviteli se pak stali Antonio Zima a Sebastiano Bianchini se svými firmami. A je zajímavé, že zmíněná zvonice měla být původně mnohem nižší, ale františkáni trvali na tom, že musí být viděn ze všech částí města.

chrámový interiér
chrámový interiér
lupa

Jak již bylo naznačeno, jako datace dokončení stavby, alespoň u kostela, bývá uváděn rok 1931. Až o rok později ale byla např. požehnána 175 cm vysoká socha sv. Antonína s Ježíškem, nacházející se v horní části zvonice. Poměrně malý, ale významný, klášter však byl dokončen teprve v roce 1935, chrámová mramorová dlažba roku 1936, apsida s oltářem sv. Antonína 1939 (v tomto roce také byla oficiálně předána františkánům farnost a je zajímavé, že až do té doby byla v rozlehlé Pule farním kostelem pouze zdejší katedrála) a oltář Neposkvrněné Panny Marie ještě o další čtyři roky později. Po politických změnách v bývaké Jugoslávii se klášter ocitl v nemilosti a italští františkáni byli přechodně přiřazeni k řádu sv. Jeronýma v Zadaru. Do „svého“ kostela však investovali i nadále. A tak se zde na konci roku 1961 objevili varhany, vyrobené lublaňským varhanářem Francem Jenkem, a v roce 1981 velká apsidová mozaika Krista Spasitele od akademického malíře Josipa Botteriho.

lupa

Další změny zde pak pokračují i na přelomu 20. a 21. století. V roce 1995 je postaven nový klášter na jižní straně kostela, roku 2000 je původní klášter přestavěn na pastorační centrum a současně se na klášterním náměstíčku objevuje socha sv. Antonína s Ježíškem od Lojzika Ulmana. V roce 2002 se mění uspořádání klášterního kostela; velká oltářní menza byla přesunuta dopředu, svatostánek do pravé boční lodi a do apsidy byla umístěna bronzová socha sv. Antonína od akademického sochaře Zdenka Cara z Crikvenice. Nové chrámové lavice pak pocházejí z roku 2003, vitrážová okna z roku 2004 a velká průčelní rozeta je ještě o rok mladší. A v roce 2005 byla také dokončena „elektrifikace“ systému obsluhy všech pěti zvonů, pocházejících z roku 1933.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
22 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Pula - klášter a kostel sv. Antonína Paduánského (Samostan i crkva sv. Antuna)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace