Pretoria

Hlavní město, Jihoafrická republika
Pohled na město z Union Buildings
Pohled na město z Union Buildings
lupa

Kapské město má 3 a půl milionu obyvatel a leží ve východní části nejjižnějšího cípu země, u břehů Atlantiku. Je sídlem legislativní moci, administrativa je umístěna v Pretorii, soudy v Bloemfonteinu. Kapské Město patří k nekrásněji položených městům na světě, a to díky poloze u moře, ze kterého se do kilometrové výšky zvedá mohutná stolová hora. Dá se říct, že bílé písečné pláže rovnou přecházejí ve vinice, které leží na svazích hory. Kapské Město má dlouhou historii, je velmi živé, kulturní a multietnické, mísí se zde obrovská spousta národů. Je proslulé také vynikajícím vínem, v okolí se nachází sposuta vyhlášených vinařství a starých vinných sklepů.

Jsou zde obrovské rozdíly v životní úrovni, superluxusní čtvrti sousedí s chudinskými slumy, je zde poměrně velká kriminalita a počet obyvatel nakažených virem HIV.

Zajímavosti ve městě:

Table Mountain (Stolová hora) – vystupuje z moře a Kapské Město leží na jejím úbočí. Je možné na ni vyjít pěšky nebo se dostat lanovkou. Na území hory se nachází Table Mountain National Park. Výstup na horu se nevyplatí podceňovat, každoročně zde má problémy mnoho turistů.

Mys dobré naděje (Cape of Good Hope) – leží jižně od města, je sočástí stejnojmenné rezervace, z dob dobrodružných námořních plaveb určitě nejznámější místo na jižním cípu kontinentu.

Pláže na pobřeží Atlantiku – luxusní, s jemným bílým pískem a perfetními službami. Jedinou nevýhodou je velmi studená voda, ovlivněná blízkostí Antarktidy. Prý jedny z nejlepších podmínek pro surfování, jaké mohou vyznavači tohoto sportu najít.

podrobně:

Pretoria je oficiální metropolí Jihoafrické republiky, ačkoliv mnohem známějším městem je Kapské Město. Rozkládá se v provincii Gauteng, 70 km severovýchodně od Johannesburgu. Pretoria je největší město země. Má 667700 obyvatel. Nepyšní se však příliš dlouhou historií. Za střed města je považován Church Square. Turisté zde objeví pomník bývalého prezidenta Paula Krugera. Poblíž této sochy stojí dvě významné budovy ? bývalý parlament Oude Raadsaal a Palace of Justice, budova soudu, kde byl v roce 1963 odsouzen k doživotnímu trestu vězení bojovník za lidská práva Nelson Mandela. Z náměstí vede třída Church Street, která směřuje přes celé město a činí orientaci v Pretorii snadnější. Jedná se o hlavní městský bulvár. Na tomto bulváru najdeme spoustu muzeí, ve kterých se nachází celá řada zajímavých expozic. Je to například Poštovní nebo Dopravní muzeum. Turisté, které zajímá vše okolo života slavného muže JAR, Paula Krugera, mohou zavítat do Paul Kruger House Musea. Původně to byl dům, ze kterého státník vládl. V Pierneef Museu je vystaveno dílo malíře jihoafrické přírody Jakoba Henrika Piernefa. Do seznamu muzeí, které stojí zato navštívit, patří i Transvaal Museum of Natural History. Ukrývají se zde přírodní skvosty, fauna, flóra, zkameněliny a další přírodní zajímavosti.
National Cultural History and Open Air Museum zase návštěvníkům nabízí sbírky plné starých skalních maleb a dobových předmětů. Pretoria také disponuje obrovskými botanickými a zoologickými zahradami. V Botanické zahradě roste okolo 6000 druhů vzácných rostlin a ZOO chová okolo 4000 druhů živočichů. Nejkrásnějším místem pro odpočinek je však světoznámý Krugerův park. Je to největší a nejstarší národní park Jihoafrické republiky. Jeho zakladatelem nebyl nikdo jiný než slavný státník Paul Kruger. První práce byly započaty v roce 1898. O 28 let později se konalo slavnostní otevření parku. Dnešní rozloha parku je 20000 km2, žije tu okolo tisíce živočišných i rostlinných druhů. Po parku se lze pohybovat pomocí vypůjčeného džípu nebo s průvodci. Je nutno dbát všech bezpečnostních pokynů a zákazů.
Průmysl v tomto městě zahrnuje výrobu motorových vozidel, oceli a cementu.

Další informace

neumístěno
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Pretoria

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace