prameny KŘINICE a okolí

Pramen, Děčínsko a Lužické hory
altánek u pramene
altánek u pramene
lupa

Romantická říčka Křinice,známá především jako divoká řeka Česko Saského Švýcarska(překrásné Kyjovské údolí),pramení uprostřed lesů mezi Krásnou Lípou a Studánkou asi 300 m severně od silnice spojující obě obce. Tiché a romantické lesní zákoutí s bohatým přesličkovým porostem, ve kterém se spojuje voda z několika menších pramenů, leží ve výšce kolem 500 m n.m. Původně se nazývalo "Divoké prameny" (Wilde Borne) a dnes se mu říká Tři studánky. Okolí pramenů bylo upraveno a slavnostně zpřístupněno turistům již 20. října 1908. Dvě menší a bčas vysychající studánky jsou dnes obezděné a chráněné nízkým kovovým zábradlím, nad třetím a nejvydatnějším pramenem stojí dřevěný šestiboký altán s lavičkami, naposledy obnovený v roce 1990..Říčka potom teče směr Krásná Lípa a zaní v obci Kyjov vstupuje do národního parku Saské Švýcarsko.

K pramenům se dostaneme po modré tur.trase z obce Studánka(2km) a nebo po modré z Krásné Lípy(3km).Prochází tady i cyklotrasa č.3013.

prameny Křinice
prameny Křinice
lupa

Zajímavosti najdeme i v okolí-Studánka je náhorní vesnice, 3 km západně od Varnsdorfu, jehož je místní částí. Obcí prochází rozvodí Severního a Baltského moře. Západně od vsi pramení Křinice, přítok Labe. Ve vsi pramení Zlatý potok, jeho vody tečou s Mandavou a Lužickou Nisou do Odry. Vesnicí prochází silnice č. 9, vedoucí na hraniční přechod s Německem.Vesnice byla postihována válečnými událostmi. Na jihozápadě vsi se za hřbitovem rozprostírá návrší Valy (543 m) s náznakem zbytků švédského opevnění z třicetileté války, odtud v roce 1642 švédské oddíly generála Wranglera dobyly a zničily Tolštejn. V roce 1778 zde odehrál útok Prusů na postavení rakouské armády a v roce 1866 střetnutí pruských a rakouských předsunutých oddílů. Později byla Studánka sídlištěm dělníků pracujících v závodech okolních měst. Vsi dominuje zdaleka viditelný kostel sv. Františka z Assisi s věží, postavený v letech 1869 - 1872.

prameny Křinice
prameny Křinice
lupa

Nedaleko od vesnice je přírodní rezervace Světlík u stejnojmenné osady v Horním Podluží. Má rozlohu 14,4 ha. Na jeho břehu stojí starý větrný mlýn, který mlel až do roku 1945. Leží v povodí Lužničky.Okolí rybníku je chráněno především pro naleziště rašeliny a podmáčené louky s typickou florou a faunou.

altánek
altánek
lupa

Severně od pramenů Křinice na vrcholu Dymnik stojí rozhledna.V Krásné Lípě najdeme unikátní muzeum Českého Švýcarska.3km od Krásné Lípy je zřícenina Krásný Buk.Největší dominantou je 8km vzdálený vrchol Jedlová s restaurací a rozhlednou.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
500 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krásná Lípa město
(vzdálenost od místa: 2.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu prameny KŘINICE a okolí

špatné označení místa.Toto nejsou prameny říčky Křinice.
04.03.2012 21:20

Jiří Kopič

Toto je folklorní skupina Křinické Prameny.Ktomu by bylo označení

správné,ale ne jako prameny říčky Křinice,jelikož tyto Křinice jsou

vesnicí u Broumova a ne říčka.

 S pozdravem Jiří Kopič

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace