Pomník myslivce

Pomník, Kladské pomezí a Broumovsko
myslivec
myslivec
lupa

Pomník myslivce stojí kousek za obcí Vysokov a připomíná kruté události bitvy roku 1866. Na místo vede také žlutá TZ a naučná stezka. Prosím, buďte rozumní, nechoďte přes statek (zákaz vjezdu i vstupu) a obejděte to po turistické značce. Přímo u pomníku naleznete posezení, kde můžete sníst svoji svačinku a také tabuli Naučné stezky č.4 . Její přepis zde uvádím:

V těchto místech se 27. června 1866 při bitvě u Náchoda nacházelo levé křídlo bojového postavení VI. armádního sboru podmaršálka Viléma Ramminga. Toto křídlo tvořila Waldstättenova brigáda složená z pěších pluků č. 9 a 79, jedné dělostřelecké baterie a praporu polních myslivců č. 6.
Boj se zde rozpoutal až v závěrečné fázi bitvy (po 13. hodině), kdy již začal ústup rakouských jednotek z Branky a Václavic k Šonovu a Provodu. Brigáda plukovníka Waldstättena měla proniknout do pravého boku pruské sestavy severně od obce Vysokov. Prusové se především zásluhou myslivců dostali do tísně, ale po příchodu nových posil se jim podařilo dosáhnout výrazného úspěchu. Navečer, kdy již bylo o vítězi rozhodnuto, musela brigáda ustoupit společně s ostatními jednotkami VI. sboru.
Padlí vojáci, převážně 6. myslivci, byli pohřbeni v hromadném hrobě označeným vysokým litinovým křížem, který se nachází 200 m jižně.
Na paměť padlých myslivců byl 27. 6. 1906 odhalen figurální pískovcový pomník. Autorem návrhu, při jehož realizaci asistoval také J.V. Myslbek, je sochař Quido Kocián. Pomník sám vytvořil František Hnátek z Hořic. Na podstavci jsou vytesány verše Jaroslava Vrchlického a německého básníka Torresaniho. Popud k jeho stavbě dal bývalý příslušník 6. praporu Gustav Jausen, kterému je věnován pomníček za sochou Myslivce. Pozemek ke stavbě přenechal majitel Náchodského zámku a protektor vojenských hrobů a pomníků z prusko-rakouské války roku 1866 na náchodsku Vilém princ ze Schaumburg-Lippe, který se však slavnostního odhalení již nedožil.
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
WWW:
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Václavice
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Pomník myslivce

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace