Paczkow

Město, Polsko
Zabkowická věž
Zabkowická věž
lupa

Obec Paczkow má něco přes 13 tis. obyvatel a nachází v jihozápadní části opolského vejvodství. V roce 1996 byl otevřen silniční hraniční přechod Paczkow - Bílý potok (Javorník), čímž se zvětšila přístupnost této obce z české strany.

radnice
radnice
lupa

Paczkow a jeho okolí se vyznačuje nejen zajímavými kulturními památkami, ale i mnoha přírodními a krajinnými zajímavostmi, mj. různorodým reliéfem, sousedstvím dvou vodních ploch (Otmuchowské jezero a Paczkowský záliv) a dále malou vzdálenostín od Kladské kotliny.

Farní kostel sv.Jana Evangelisty
Farní kostel sv.Jana Evangelisty
lupa

Paczkowu se říká "polské Carcassonne" (podle nejzachovalejšího historického města v Evropě)¨, protože jsou zde dokonale zachovalé Městské hradby obklopující centrum. Obec si dokonale uchovala svůj historický charakter a láká návštěvníky řadou velmi dobře dochovaných poamátek a svou atmosférou plnou středověké tajemnosti.

Pozoruhodnosti obce:

pohled z radnice na náměstí
pohled z radnice na náměstí
lupa

Velmi dobře dochované středověké hradby, místy vysoké až 7 metrů, postavené z lomeného kamene. Obklopují obec regulérním oválem dlouhým 1200 metrů. Podél hradeb byly umístěny skořepinové bašty, z nichž se do dnešního dne dochovalo 19 (z původních 24). Vypadají různě, některé jsou vysoké jako hradby, jiné mnohem vyšší.

brána do centra města
brána do centra města
lupa

Součástí městských hradeb Paczkowa jsou i tři věže s bránami - Wroclawska, Klodzka a Zabkowicka - brána Nyska. První z nich je nejstarší a nejmohutnější - je vysoká cca 23 metrů (je zde možnost vyhlídky z ní - vstupné 3 Zloté).

Další zajímavostí obce je monumentální farní kostel sv.Jana Evangelisty, nacházející se nad obcí. Tato mohutná stavba je považována za nejproslulejší strážní kostel ve Střední Evropě a knižní ukázkou gotické sakrální architektury.

Plynárenské muzeum sídlí ve starých budovách plynárny postavené r. 1902. Nyní je celý areál plynárny využíván jako skanzen plynárenství.

Paczkowská radnice pochází z poloviny 16.století, byla však několikrát přestavována a proto si původní renesanční charakter do dnešního dne dochovala pouze radniční věž (je zde také možnost vyhlídky na obec - vstupné 3 Zloté)

Na náměstí (Rynek) najdete renesanční, barokní, klasicistní a také gotické domy, nejzajímavější je dům č.p.33, kde je dochovaná hvězdovitá klenba čtyřobloukového přízemí

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
230 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Paczkow

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace