Osvětimany – kostel sv. Havla
Když jsme projížděli obcí Osvětimany, zaujala nás místní historická památka, kterou je barokní kostel sv. Havla. Tato výrazná dominanta obce je už více než 300 let stará. Byla postavena nad vesnicí na místě původního dřevěného kostela, který byl zničen požárem. Kostel se začal budovat roku 1689 a finančně stavbu zajišťoval Jan Dětřich Petřvaldský z Petřvaldu. Dokladem toho je kamenné ostění nad hlavním vchodem do kostela se znakem pánů z Petřvaldu, kterým je páv. Kostel byl požehnán v roce 1691.
Jedná o centrálně orientovanou stavbu kostela na půdoryse rovnoramenného kříže, jehož příčná ramena jsou zkrácena a uvnitř zaoblena v nikách. Nad křížem ramen se zvedá krásná kopule. Postupem času byla k jižní lodi přistavěna dušičková kaple. Na západní straně kostela se nachází průčelní hranolová, 38 metrů vysoká věž, která je zastřešena hruškovitou střechou.
Vnitřní zařízení chrámu pochází převážně z 18. století a dominuje mu hlavní oltář s ostatky sv. Prokopa Mučedníka, sv. Urbana a sv. Theodory. Patronem kostela je sv. Havel, který je ztvárněn na oltářním obraze. Výzdobu kostela také tvoří dva boční oltáře sv. Jana Nepomuckého a apoštola Ondřeje, dřevěná kazatelna pocházející ze 17. století a křtitelnice.
Vymalování kopule kostela provedl v roce 1906 malíř Josef Kubíček z Uherského Hradiště. V cyklu postav v kopuli znázornil působení sv. Cyrila a sv. Metoděje na hoře sv. Klimenta nedaleko Osvětiman. Při prohlídce zevnitř i zvenku určitě stojí za pohled krásně malovaná okna.
Také v tomto kostele se nacházejí varhany. Zajímavý dvanáctirejstříkový nástroj zhotovil v roce 1889 novojičínský varhanář Karel Neusser.
Osvětimanská farnost s kostelem patřila pod patronátní právo místních vladyků, sídlících na zdejší opevněné tvrzi. V pozdější době náležela pod patronátní právo panské vrchnosti na Buchlově. V současné době spadá pod římskokatolický děkanát v Uherském Hradišti, arcibiskupství Olomoucké.
V obci i jejím okolí lze obdivovat řadu zajímavých drobných staveb nebo kamenných a litinových křížů z přelomu 19. a 20. století. My jsme se zastavili a rozhlíželi u Kapličky sv. Vendelína. Tato se nachází za okrajem obce při silnici na Vřesovice a je odsud působivý výhled do okolí i na Osvětimany.
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/








Diskuse k místu Osvětimany – kostel sv. Havla