Ostré - Kostelíčky

Kostel, Děčínsko a Lužické hory
lupa

Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie ve vsi Ostré u Úštěka bylo postaveno v letech 1703-1707 Jezuity. Ti byli tehdejšími majiteli zdejší panství. Autorem stavby byl nejspíše známý barokní stavitel Octavio Broggio. Přístupová cesta k hoře je lemována výklenkovými kaplemi Křížové cesty z období barokního a empírového. Další úsek cesty je lemován barokními sochami, na vrcholu jsou symetricky uspořádané tři kaple. Silueta bočních kaplí je výraznou dominantou okolí Úštěku. Mezi nimi pak uvidíte přízemní, podélnou kapli, která symbolizuje Boží hrob. Přesto, že Kostelíčky prošly v poslední době částečnou rekonstrukcí, jsou stále dosti zchátralé. I tak ale působí místo velmi silným dojmem dojmem, a je odtud krásný výhled na Úštěk.

Návštěvu doporučuji spojit s výletem na hrad Helfenburk.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 1.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Ostré - Kostelíčky

Ostré - Kostelíčky
20.07.2012 17:52

Celý objekt prošel poslední dobou rozsáhlou rekonstrukcí. Zcela byla opravená vyhlídková spodní terasa, výklenky křížové cesty, schodiště, boční věže dostaly novou krytinu.Již beztak velice působivé a energetické místo jen posílilo svůj vibrační potenciál a je cílem mnoha turistů. Kaple jsou ve skutečnosti jen dvě, boží hrob se za kapli asi považovat nedá. Pomalu se zastírají místa poškozená vandali a "Věžičky" dostávají nový slavnostní háv, který si právem zaslouží. Konají se zde také koncerty a další kulturní akce. Je zde báječný výhled nejenom na Úštěk, ale na velkou část Českého Středohoří a Říp. V obci byl také zrekonstruován nový penzion, který stojí za návštěvu, pro ty méně náročnější je tu i příjemné posezení v místní hospůdce.

01.06.2013 15:05
Magické místo, nádherný rozhled do kraje. Probíhá obnova této barokní památky. V roce 2011 zrekonstruována a znovu vysvěcena křížová cesta.
22.02.2014 18:08
Výhled, který nemá chybu.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace