Ostravice

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Horská obec Ostravice se rozkládá v údolí horské stejnojmenné řeky Ostravice. Najdeme ji na úpatí Moravskoslezských Beskyd pod Lysou horou, která má 1328 metrů nad mořem. Lysá hora je nejvyšší horou Beskyd. Ostravice je vyhledávaným celoročním rekreačním střediskem. Na území obce a v jejím okolí je postaven nejvyšší počet chat, hotelů a rekreačních středisek v Beskydech. Nad obcí se rozkládá přehradní nádrž Šance, její kamenná hráz je vysoká 65 metrů a je dlouhá 342 metrů. V přehradě je zakázáno koupání, slouží jako zdroj pitné vody pro nedaleká města. Pod přehradní nádrží, v peřejích řeky Ostravice najdeme přírodní koupaliště. Od Šance je řeka Ostravice za vhodných podmínek a pro zdatné vodáky sjízdná do Frýdku-Místku v délce 22,6 kilometrů. Na řece Ostravici si můžeme prohlédnout chráněný přírodní úkaz ?Peřeje na řece Ostravici?. Ostravice je výchozí bod značených tras k turistickým i cykloturistickým výletům do Beskyd. Projdeme-li kolem hotelu Monter, vyšplháme se na Lysou horu. Z Lysé hory se můžeme vydat po naučné stezce k přehradě Šance. Procházet budeme kolem chráněných přírodních rezervací Mazák a Mazácký Grůnik. Přírodní rezervace Mazák je prales s porostem buku a jedle. Mazácký Grůnik se vyznačuje bukojedlým porostem, najdeme tady i smrk, javor a jasan. Vydáme-li se kolem hotelu Odra můžeme po tak zvaném knížecím chodníku, přes Malý Smrk (1174 m.n.m.) dojít na Smrk do výšky 1276 metrů nad mořem. Na Smrku je přírodní rezervace s původními smrkovými a bukojedlovými stromy. V Ostravici je ranč s chovem koní a jízdárna. V zimním období můžeme využít řadu běžeckých tras. V okolí obce najdeme také sjezdové tratě s lyžařskými vleky. Náročnější sjezdoví lyžaři se mohou vypravit do nedalekých Malenovic a využít zdejší sjezdovky. V obci Ostravice je konečná železniční trati, která vede z Frýdlantu nad Ostravicí.

Historie obce

lupa

Obec vznikla spojením Ostravice, Hamrovic a osady Beskyd v 16. století. V 19. století byly v obci postaveny hamry, které pracovaly až do roku 1926 kdy zanikly. Na konci 19. století byla v obci vybudována pila. Mezi historické památky obce patří barokní budova fojtství z roku 1789. Evangelický Kostel v Hamrovicích je z roku 1874 a katolický kostel byl postaven roku 1891. V části Hamrovice na tak zvaném Ďábelském ostrově najdeme srub Petra Bezruče z roku 1935, kde je instalováno básníkovo muzeum.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Ostravice
Počet obyvatel: 2286
Rozloha: 28 km2
Adresa: Obecní úřad Ostravice, 739 14 Ostravice 577
Statutární orgán - Starosta: Ing. Jaromír Dobrozemský
Telefon: 558 682 118
Fax: 558 682 255
E-mail: ou.ostravice@obec-ostravice.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad Ostravicí
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad OstravicíDalší informace

Hodnocení:
510. místo
Poloha:
422 metrů nad mořem
Bylo zde:
35 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 0.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Ostravice

30.07.2014 12:39
protáhlá obec s mnoha různými trasami do okolních hor

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace