Nižbor - obec

Městečko, Kladensko Rakovnicko
vlevo hvězdárna, vpravo zámek a pod ním most přes Berounku
vlevo hvězdárna, vpravo zámek a pod ním most přes Berounku
lupa

Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, autem přibližně 9 km severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky. Nižborem je až od roku 1946 - do té doby šlo o Novou Huť pod Nižborem. Podle archeologických nálezů bylo okolí osídleno již v době bronzové (2 000 - 750 př. n. l), nejvýznamnější nálezy jsou ze stradonického keltského oppida (přibližně 500 př. n. l. - přelom letopočtu).

lupa

První písemná zmínka o Nižboru je z roku 1265, kdy se zmiňuje místní hrad - jeho stavitelem byl pravděpodobně král Přemysl Otakar II. nebo jeho otec Václav I. Hrad byl až do počátku 17. století královský, než jej prodali rodu Šanovců. Ti jej přestavěli v renesanční zámek, v 18. stol. byl přestavěn naposled - barokně tak, jak jej známe dnes.

lupa

S rozvojem hradu a zámku se rozvíjelo i podnikání šlechty, podhradí a celé panství - železná huť, pálení dřevěného uhlí, pivovar, cihelna, zbrojovka. Dnes je zde Rücklova sklárna vyrábějící olovnaté sklo.

bývalá hvězdárna
bývalá hvězdárna
lupa

Prošel jsem skoro celou obec a zaujalo mne několik křížů a soch, Fürstenberská hrobka, krásně opravená budova školy, místní BMX trať, bývalá hvězdárna. Ale určitě každého na první pohled upoutá zámek vysoko nad řekou Berounkou (s keltským muzeem). Jediné, co se mi nepovedlo najít - podle mapy je na SV okraji obce prvorepublikový "řopík". Buď je zarostlý a není vidět nebo už není? Ptal jsem se i jednoho místního staršího pána a o ničem nevěděl sadDalší informace

neumístěno
Poloha:
236 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nižbor
(vzdálenost od místa: 0.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Nižbor - obec

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace