Nižbor - Fürstenberská hrobka

Hřbitov, Kladensko Rakovnicko
část nápisu u vchodu
část nápisu u vchodu
lupa

Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, autem přibližně 9 km severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky. Zdaleka viditelný je zámek vysoko nad Berounkou a se zámkem je spojena další významná místní památka - Fürstenberská hrobka.

část nápisu u vchodu
část nápisu u vchodu
lupa

Jde o hrobku posledních šlechtických majitelů panství - knížat z Fürstenbergu. Byla vystavěna knížetem Filipem Neriem Maria Josefem, říšským knížetem z Fürstenbergu roku 1787 po zákazu císaře Josefa II. pohřbívat v kostelích. Stala se náhradou za pohřební kryptu pod kostelem Povýšení sv. Kříže. Najdeme ji doslova pár desítek metrů západně od zámku. V roce 2014 byla hrobka zrekonstruována a zároveň celý areál parkově upraven.

trojboký růžový mramorový pomník
trojboký růžový mramorový pomník
lupa

Kdo čeká nějakou honosnou knížecí stavbu, tak bude zklamán. Jde o podzemní stavbu, ze které je na povrchu vidět pár pomníků v takovém menším parčíku. Schodiště do samotné hrobky zakrývá litinová deska s fürstenberským erbem a latinským nápisem SEPULCRUM PRINCIPUM DE FÜRSTENBERG. 1860. Trojboký růžový mramorový pomník stával až do roku 1824 na hrobce. Protože byl "unaven", byl na nějakou dobu rozebrán a uložen na zámku. Začátkem devadesátých let 19. století byl opět vystaven v areálu hrobky. Každého určitě zaujme velký litinový kříž, který byl odlit kolem roku 1860 v bývalých knížecích slévárnách.

litinový andělíček
litinový andělíček
lupa

Posledním pohřbeným byl Emil Egon Maxmilián Bedřich Karel Leopold Vilém František z Fürstenbergu, otec posledního majitele zámku Maxmiliána Egona II., který zámek roku 1929 prodal státu.

Bližší informace najdete přímo na místě nebo na stránkách Wikipedie.

https://cs.wikipedia.org/wiki/F%C3%BCrstenbersk%C3%A1_hrobka_v_Ni%C5%BEboruDalší informace

neumístěno
Poloha:
295 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nižbor
(vzdálenost od místa: 0.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Nižbor - Fürstenberská hrobka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace