Neumětely - kostel sv. Petra a Pavla, fara a zvonice

Kostel, Brdy
kostel a zvonice
kostel a zvonice
lupa

Neumětely jsou typická středočeská obec ležící cca 17 km jižně od okresního města Beroun. První písemná zmínka o obci je z roku 1331. Pokud se vysloví jméno "Neumětely", nejspíš si většina z nás vzpomene na pověst o vladykovi Horymírovi, kterého zachránil jeho kůň Šemík skokem z vyšehradské skály do Vltavy.

vstupní barokní brána na hřbitov
vstupní barokní brána na hřbitov
lupa

V centru obce stojí již od 14. století kostel sv. Petra a Pavla. Původní farní gotický kostel byl barokně přestavěn v roce 1887. Presbytář na východní straně kostela je nejstarší část stavby. Má úzká gotická okna po stranách hlavního oltáře. Celkově jde o jednoduchou jednolodní stavbu s obdélnou lodí a obdélným presbytářem, uzavřeným dvěma stranami trojúhelníka. Z venčí presbytáře jsou viditelné i původní opěráky. Sakristie je na severní straně a vede do ní pozdně gotický kamenný portál. Prosté západní průčelí je pseudogotické, s trojúhelníkovým štítem, kulatým oknem a prostým portálem. Vnitřní vybavení je převážně barokní a rokokové. Např. varhany pochází z roku 1887, hlavní rokokový oltář sv. Patra a Pavla s obrazem V. Preise z roku 1898. Kostel nemá věž. Byly sice 2 pokusy o její dodatečnou stavbu, ale nakonec byly vždy věže zbourány. V letech 1994 - 1995 dostal kostel nové krovy a střechu, roku 2011 byly opraveny vnitřní omítky a kostel byl vymalován.

Kostel byl do 30. 6. 2006 farní, nyní je filiální ve správě Římskokatolické farnosti Žebrák. Pravidelné bohoslužby bývají v sobotu v 15:00 h.

V blízkém okolí kostela byly dříve hroby z předkřesťanské doby, kryté velkými kameny. Dnešní hřbitov kolem kostela je ohrazen převážně kamennou zdí se vstupní barokní bránou.

pohled od jihozápadu
pohled od jihozápadu
lupa

Východně od kostela před hřbitovní zdí stojí od konce 18. století 7 metrová dřevěná zvonice postavená na kamenné podezdívce. Byla postavena nákladem hraběte Kaunice z Osova, který zakoupil v roce 1767 Neumětely. Střecha zvonice je kryta šindelem. Uvnitř je visí jediný zvon, protože další 3 byly zrekvírovány v I. světové válce. Na schody ke zvonici jsou použity dva velké kameny, které sem byly údajně přemístěny ze zdejšího předkřesťanského pohřebiště. Roku 1991 byla provedena oprava šindelové střechy.

Východně od kostela byla postavena budova fary. V době husitských válek farnost v Neumětelích zanikla a byla obnovena roku 1443. Stálý farní úřad zde byl v letech 1763 - 1945. Sama budova fary je barokní stavba s mansardovou střechou. Veřejnosti je nepřístupná (soukromý majetek).


Další informace

neumístěno
Poloha:
318 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Neumětely
(vzdálenost od místa: 1.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Neumětely - kostel sv. Petra a Pavla, fara a zvonice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace