Na kole po Brdech.

Pohoří, Brdy
Padrťské rybníky.
Padrťské rybníky.
lupa

Jakmile armáda umožila přístup do vojenského prostoru Brdy, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy se tam vypravíme. Kromě nedotčené přírody mě tam lákalo i to, že jsem v Rožmitále pod Třemšínem trávil část své vojny.

Rožmitálské náměstí.
Rožmitálské náměstí.
lupa

Srpen je vždy čas pro naši šumavskou pánskou jízdu, kterou trávíme Na Klápě nad Novou Pecí. Letos jsme se rozhodli vyrazit o dva dny dříve a strávit je v Brdech. Jako základnu jsme si vybrali Rožmitál pod Třemšínem. Na náměstí jsme si dali výborný guláš a jedno pivo a pak jsme z auta vyndali kola a vyrazili. Jedeme po cyklostezce 8190 do Starého Rožmitálu, kde zajdeme na místní hřbitov k pomníčku hudebního skladatele a místního rodáka J.J. Ryby. Pak pokračujeme kolem Nového rybníka do Nepomuku. Odtud chceme vyjet na vrchol hory Praha, ale zastavují nás zákazové cedule na okraji lesa. Místní houbař nás uklidňuje, že zakaz už nikdo nerespektuje a všichni tam jezdí..... Ale občas prý to kontroluje policie a rozdává pokuty. Ale touha vidět Brdy je silnější a tak jedeme dále na Čákovu vyhlídku. Cestou na Prahu potkáváme další dva cyklisty, kteří jsou v pohodě, sjeli prý už celé Brdy. A tak jedeme s nimi přímo pod vysílač. Pak se ještě podíváme na samotný vrchol, který je nekolik desítek metrů dále. Vše je OK, jen z povzdálí nás sleduje obsluha vysílače. Pak sjíždíme k Padrťským rybníkům. Nejprve vjedeme na hráz Dolejšího, tedy menšího. Ale nepřipadá nám malý..... Pak vjíždíme na hráz Hořejšího, který je opravdu veliký. Přejedeme po hrázi na druhou stranu a pak se vydáváme po červené turistické cestě přes Bělehrad do Míšova. Tady máme v plánu zastávku na občerstvení. Dáváme si brdskou XXL klobásu, kterou zapijeme místní dvanáctkou, dobrá kombinace. Pak pokračujeme už po silnici přes Teslíny, což je nejvýše položená obec v Brdech, přes Věšín zpět do Rožmitálu. Nocovat jsme se rozhodli u Nového rybníka. Večer uděláme oheň, opékáme buřty a užíváme krásného večera.

Pomník J.J.Ryby ve Starém Rožmitále.
Pomník J.J.Ryby ve Starém Rožmitále.
lupa

Druhý den se vydáváme po východní straně Brd. Nejdřive však míříme do lesa nad Voltuší, kde má mohylu J.J.Ryba. Právě tady ukočil svůj život.... Pak se vracíme do Rožmitálu a po modré turistické jedeme přes Nesvačily a Strýčkovy do Vysoké u Příbramě, kde navštěvujeme vilu a pomník hudebního skladatele A,.Dvořáka. Podíváme se i k Rusalčinu jezírku. Pak se napojíme na cyklostezku č. 302 a přes Bohutín jedeme do Příbrami. Naším cílem je především Hornické muzeum a Svatá Hora. Prohlédneme si celý areál, který je opravdu krásný a svítí novotou. Nedávno zde byla dokončena rekonstrukce. Po prohlídce sjedeme do centra a po obědě hurá zase do Brd. Přes Lazec a Kozičín stoupáme k Pilské vodní nádrži. Je to zásobárna vody pro Příbram. Pak pokračujeme k vodní nádrži Láz. Sjedeme do vesničky Láz, odkud pokračujeme do Nepomuku. A dále po 8190 sjíždíme pře les a okolo Nového rybníka do Starého Rožmitálu.

Byl to pěkný výlet v krásné přírodě a za pěkného počasí. Opravdu se to povedlo.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rožmitál pod Třemšínem
(vzdálenost od místa: 10.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Na kole po Brdech.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace