Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum, Kladské pomezí a Broumovsko
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
lupa

Asi každý z nás si zkusil v dětství vystřihnout a slepit nějaké papírové zvířátko, domek nebo jiný jednoduchý model. Pro některé nadšence se papírové modely staly celoživotním Koníčkem. Pomocí papíru, nůžek a lepidla vytvořili mnoho zajímavých modelů, které si můžete prohlédnout v ojedinělém nově otevřeném Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují. V tisku jsem se dočetl, že se jedná o jediné muzeum svého druhu na světě.

Najdete ho v centru města v Tyršově ulici č.p. 341 (vedle muzea Merkur). Vzniklo ve zrekonstruovaných prostorách bývalé jídelny středního odborného učiliště zemědělského.

Pohled do druhé místnosti muzea
Pohled do druhé místnosti muzea
lupa

Exponáty jsou vystavené v zasklených vitrínách a jsou tříděné podle jednotlivých oborů. Obdivovat tak můžete zmenšeniny architektonických památek, automobilů, lodí, letadel, vojenské techniky, robotů atd. K vidění jsou i staré vystřihovánky. Dočtete se též o historii této výtvarné činnosti.

Připravované mořské pobřeží s majáky
Připravované mořské pobřeží s majáky
lupa

Modely jsou, jak již zmiňuji, za sklem, což značně ztěžuje jejich fotografování. Odlesky nejsou vítaným doplňkem fotografie. Jak mne poučil pan modelář dokončující panel mořského pobřeží s majáky, exponáty nemohou být vystavované volně, nesvědčí jim usedající prach.

Čínská loď v okénku
Čínská loď v okénku
lupa

Svoje precizně vytvořené výrobky muzeu zapůjčilo přibližně 80 modelářů z Česka, Slovenska a Polska. Smlouvu o zapůjčení mají se zřizovatelem muzea městem Police nad Metují uzavřenou na dva až tři roky. Expozice se tak bude postupem let obměňovat.

Pohled do muzea od pokladny
Pohled do muzea od pokladny
lupa

V muzeu je prozatím vystavených přibližně 300 exponátů. Dokončuje se mořské pobřeží s majáky a v plánu je také kolejiště s vláčky. Na několika desítkách fotografiích vám předkládám ochutnávku z toho nejlepšího, co lze v muzeu spatřit.

Stará vystřihovánka
Stará vystřihovánka
lupa

V muzeu si můžete vyrobit svůj vlastní model domečku. Dostanete vystřihovánku, půjčí vám nůžky a lepidlo. Vy přidáte jen trochu umu a trpělivosti. Za odměnu si odnesete domů pěkný suvenýr svědčící o vaší šikovnosti.

Ve staré škole
Ve staré škole
lupa

I když se slavnostní otevření muzea bude konat po dvacátém květnu, přístupné je již od 30. dubna 2012. Otevřené je každý den od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Po předchozí domluvě je možné navštívit muzeum i mimo uvedenou otevírací dobu.

Kosmická vitrína - raketoplán Columbia
Kosmická vitrína - raketoplán Columbia
lupa

Držitelé průkazu ZTP, ZTPP, děti do 7 let a jeden pedagog na 10 dětí mají vstup zdarma. Děti od 7 do 15 let a senioři nad 65 let platí 30 Kč, dospělí potom 60 Kč. Rodinné vstupné činí 140 Kč.

Válečná loď Richelieu
Válečná loď Richelieu
lupa

Pokud vás zajímá historie vystřihovánek, chcete se naučit lepit modely, stáhnout si Astro Racers letouny nebo se dočíst další zajímavosti o papírových modelech, navštivte webové stránky muzea: www.mpmpm.cz.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
438 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žďár nad Metují
(vzdálenost od místa: 1.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace