Mariánská hora Horní Čermná

Poutní místo, Ústecko-Orlicko
Mariánská hora Horní Čermná - kostel 1
Mariánská hora Horní Čermná - kostel 1
lupa

V Horní Čermné se nachází poutní místo Mariánská hora, která se rozprostírá přímo na Evropském rozvodí Severního a Černého moře nedaleko Lanškrouna. Dokazují to okapy kostela. Z levého okapu (z průčelí) teče voda do Čermenky, ta se vlévá do Tiché Orlice a do Labe, které ústí do Baltického moře. Z pravého okapu teče voda do Jánského potoka, do Moravské Sázavy, do Moravy, do Dunaje a Dunaj ústí do Černého moře.

Mariánská hora Horní Čermná - kostel 2
Mariánská hora Horní Čermná - kostel 2
lupa

Původně tu stával statek, který vlastnil Franz Tschepen, který daroval pozemek na postavení kostela a poutního domu. Na Vrších se odehrála nejedna zázračná událost a mě nejvíce zaujala ta s formanem Antonínem Keprtou z Kunvaldu.

Mariánská hora Horní Čermná - interiér kostela 1
Mariánská hora Horní Čermná - interiér kostela 1
lupa

Dávný ctitel Panny Marie Cellenské, Antonín Keprta z Kunvaldu u Žamberka, vezl tudy roku 1814 mlýnské kameny z Pruska na Moravu. Pozdě večer při tmě jel zde cestou roklinatou až k nejvyššímu výstupku. Tady marně držel povoz, aby se neskácel. Síla jeho nestačila a vůz i s nákladem se na něho převrhl. Nevida pomoci, volal k Panně Marii Cellenské, aby mu šťastnou hodinku smrti vyprosila. Vtom zaplála u něho záře, v ní zjevila se bílá panna, jež beze slova, se svítilnou v ruce, vůz nad ním zdvihla. Vozka vstal bez pohromy a jel dále, světlo tak dlouho vida, dokud na dobrou cestu neuhnul, načež panna i se světlem zmizela.

Mariánská hora Horní Čermná - interiér kostela 2
Mariánská hora Horní Čermná - interiér kostela 2
lupa

Areál poutního kostela Narození Panny Marie jsme navštívili během dovolené v Orlických Horách. Kostel byl postaven v letech 1868-75 a nachází se zde 14 kapliček a křížová cesta s poutním domem. Vše je zasazené do lipových alejí. Křížovou cestu jsme si pěkně prošli - v klidu , protože zde lišky dávají dobrou noc. Úchvatný je rozhled na všechny světové strany. Jsou vidět Orlické Hory i Jeseníky se svými vrcholy či město Lanškroun a okolí.

Prohlédli jsme si i interiér kostela, neboť v domku, který stojí naproti, bydlí ten správný člověk - pan Ticháček. Dostali jsme od něj i razítko do památníku.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
421 metrů nad mořem
Dostupnost:
Dostupné autem po celý rok
Mariánská hora Horní Čermná navštívili 4 turisté.

Diskuse k místu Mariánská hora Horní Čermná

špatné příjmení
15.05.2012 07:10

Karel

Pán,co bydlí v domečku se jmenuje Pecháček.

20.07.2012 12:53

Prohlédli jsme si i interiér kostela, neboť v domku, který stojí naproti, bydlí ten správný člověk - pan Pecháček. Dostali jsme od něj i razítko do památníku.

Nadmořská výška
01.04.2014 07:25

František
Pana " Ticháčka " jsme si už vysvětlili , zbývá ještě ta nadmořská výška . Není 421 m.n.m. , ale 501 m.n.m.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo