Luhačovice – boží muka na ul. A. Václavíka

Boží muka, Slovácko
vrcholové sousoší
vrcholové sousoší
lupa

Nedaleko chráněné vily Samorostlé, na hranici „království“ luhačovického a „panství“ pozlovického se nacházejí pozoruhodná boží muka, která při zběžném pohledu připomínají spíše svatotrojiční sloup. Tématika vrcholového „sousoší je sice úplně jiná, ale v každém případě se jedná o boží muka nadstandardně krásná i originální. Je-li skutečnou datací této památky letopočet 1698, vyrytý ve spodní části pylonu, tak se jedná o skvělý - a poměrně vzácný - příklad drobné barokní architektury z konce 17. století. Památka však působí dojmem ještě starší.

lupa

Při bližším pohledu zjistíme, že se jedná o boží muka s čtvercovou dvojstupňovitou základnou a čtyřbokým pylonem se skosenými hranami. Tento sloupec je ukončen bohatě profilovanou stupňovitou římsou. Nad ní se nachází čtyřboká kaplička s hlubokou nikou na přední straně (a dalšími mělkými výklenky na bočních stranách i vzadu). Všechny niky jsou půlkruhově zaklenuté a v té čelní bývá umístěna malá pieta.

lupa

Nad kapličkou můžeme vidět další profilovanou římsu s nápisem na čelní straně. Tento nápis, tedy MRSKANI PA KR, nám naznačuje téma vrcholového sousoší. Tam totiž stojí bičovaný Kristus, přivázaný k malému sloupku. Kristus má hlavu skloněnou k pravému rameni a po jeho obou stranách stojí biřici, kteří jej bičují. Úplný vrchol těchto božích muk tvoří dvouramenný kříž.

lupa

O cennosti luhačovických kamenných božích muk, která jako „místo trvalého bydliště“ uvádějí ulici Antonína Václavíka v Pražské čtvrti, svědčí nejlépe fakt, že mezi naše chráněné kulturní památky byla zařazena hned v květnu roku 1958.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
271 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Luhačovice
(vzdálenost od místa: 2.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Luhačovice – boží muka na ul. A. Václavíka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace