Lipnice nad Sázavou

Hrad, Českomoravská Vrchovina
lupa

Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Vavřince, v níž byli v roce 1417 vysvěceni první husitští kněží u nás. Zachovaly se zde nástěnné gotické malby ze 14. století. Nejstarší období připomíná torzo mohutné hranolové Velké věže s branou z počátku 14. století. Z věže se nabízí krásný výhled na okolní krajinu. V novém Trčkovském paláci, který pochází ze 16. století, je v 1. poschodí kuchyně, vstupní hala, menší sál a ve 2. patře býval velký rytířský sál se dvěma arkýři. Na západní straně nádvoří stojí Thunovský palác s gotickými sklepy a velkým pilířovým sálem. U paláce je čtyřpatrová hranolová věž Samson s 33 metrů hlubokou studnou ve sklepení. Na hradě je stálá archeologická expozice, sbírka gotických kachlů a také galerie moderního výtvarného umění. Pod hradem v Lipnici nad Sázavou prožil poslední roky svého života spisovatel Jaroslav Hašek. Turisty láká kromě samotné prohlídky hradu také velmi bohatý kulturní program, který se zde nabízí téměř každý prázdninový víkend.

Historie

lupa

Hrad byl vybudován na počátku 14. století. Zpočátku byl hrad znám jako majetek Raimunda z Lichtenburku. V roce 1319 se vlastníkem hradu stal Jindřich z Lipé. Za Trčků z Lípy, kterým hrad patřil v letech 1436 ? 1561, byl hrad pozdně goticky přestavěn a rozšířen. Za hrabat Thurnů byl pak ve 2. polovině 16. století upraven renesančně. Za třicetileté války byl hrad obsazen Švédy, kteří ho opustili až po skončení války. Na hradě se bydlelo až do požáru v roce 1869, poté se hrad začal postupně měnit ve zříceninu. Před úplným zchátráním hrad zachránil Klub českých turistů, který objekt v roce 1925 koupil. Od roku 1968 pečují o hrad památkáři. V minulých letech byl lipnický hrad velkoryse rekonstruován.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Lipnice nad SázavouDalší informace

Hodnocení:
116. místo
Poloha:
540 metrů nad mořem
Bylo zde:
50 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Okrouhlice
(vzdálenost od místa: 5.33 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Lipnice nad Sázavou

29.05.2011 00:57
Krásný hrad.
25.03.2012 16:36
krásný hrad
25.04.2012 00:20
Pekná podívaná..snad už je hrad opraven.
04.07.2012 00:05
Pěkný výlet. Prohlídka bez průvodce má něco do sebe.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace