Kunětická hora - dominantní kopeček „Kuňka“ a zajímavý pozdně gotický hrad

Hrad, Pardubicko
lupa

Před několika desítkami milionů let (ve třetihorách) se na území dnešního Pardubicka ze země vyloupl zaoblený kopeček. Široko daleko kolem něj se rozkládala pouze samá rovina. Kdyby Kunětická hora neležela v rovinatém kraji Polabské nížiny, asi by neměla vznešený název „hora“, nýbrž by to byl jenom obyčejný kopeček. Ale takto převyšuje své okolí o více než osmdesát metrů a z jejího vršku, který se nachází v nadmořské výšce 305 metrů, je nádherný rozhled do celého kraje. Na své strategické využití čekala hora údajně až do 13. století, avšak první písemná zmínka o hradu je teprve z 15. století. Poslední zmínka mohla být z přelomu 19. a 20. století, kdy kvůli těžbě kamene málem zanikl jak hrad, tak i celá hora. Naštěstí zvítězil zdravý rozum.

lupa

Ať přijíždí člověk od Pardubic nebo od Hradce Králového, tak již z dálky vidí vyrůstat dominantní kopeček, který si u místních získal přezdívku „Kuňka“. Také nám již zdaleka mával a ukazoval cestu, kudy máme jet k němu. Zastavili jsme na parkoviště, které se nachází v podhradí. Odsud vede k historické památce asfaltová cesta nebo z druhé strany prašná stezka. Před vstupem do vlastního areálu hradu se zastavujeme u několika vyhlídkových míst a u studny. Zde se dočítáme, že bývala hluboká úctyhodných sedmdesát metrů.

lupa

Prohlídku hradu jsme se rozhodli absolvovat samostatně bez průvodce. Při cestě, která je dobře značená, studujeme z informačních tabulí zajímavosti o historii stavby nebo o geologii Kunětické hory. Nejprve si prohlížíme rytířský sál s obnovenou sklípkovou klenbou, poté paláce v prvním patře, v nichž jsou expozice, věnující se parforsním honům. V hradním sklepení se pro změnu dovídáme něco o archeologickém výzkumu, při kterém bylo nalezeno obvodové zdivo z druhé poloviny 14. století a pozůstatky někdejší válcové věže. Naší pozornosti neuniká ani kunětická mučírna. Zdejší expozice nazvaná „Zločin a trest“, informuje o středověkém právu útrpném. Nebyla by to ale správná návštěva Kunětické hory, kdybychom nevystoupali na hradní věž, ze které je neobyčejný výhled do blízkého i vzdáleného okolí. Je to zajímavý pohled na skoro nekonečnou rovinu v okolí řeky Labe.

lupa

Mnoho návštěvníků sem také přijíždí spatřit skutečného draka, který se zde po poslední rekonstrukci hradu zabydlel. Není potřeba mít žádný strach, je to ještě mládě, které se pyšně vznáší nad polorozbořenou částí stavby. Některé děti trochu vyděsí, dospělé udivuje svými úctyhodnými rozměry.

lupa

Na nádvoří jsme na závěr naší návštěvy vyzkoušeli příjemné občerstvení s venkovní zahrádkou. Moc se nám zde líbilo a určitě se někdy vrátíme. Nejlépe v ten den, kdy se Kunětická hora otevírá. Děje se tak jednou do roka, ale nikdo neví kdy. V jejích útrobách pak prý lze chodit podzemním bohatě zdobeným bludištěm a potkat tady bloudící přízraky podvedených mnichů z nedalekého kláštera, kteří zde hledají slavný opatovický poklad. Kdysi ho sem totiž nechali mniši dovézt v sudech a hradnímu pánu tvrdili, že je v nich víno. Ten však brzy přišel na to, co skrývá obsah sudů, poklad ukryl a sudy nechal naplnit vínem a vrátil mnichům.

Bližší informace o výši vstupného a otevírací době je možno se dozvědět na internetu: www.hradkunetickahora.cz

lupa

Nedaleko od hradu se nachází jedno zajímavé místo, jehož návštěvu bych doporučil především rodinám s dětmi nebo milovníkům dobrého perníku: http://www.turistika.cz/mista/pernikove-hejtmanstvi

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Kunětická Hora
  • Kunětická horaDalší informace

Hodnocení:
109. místo
Poloha:
289 metrů nad mořem
Bylo zde:
41 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Stéblová
(vzdálenost od místa: 4.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Kunětická hora - dominantní kopeček „Kuňka“ a zajímavý pozdně gotický hrad

27.09.2012 22:36
Hrad s perníkovou chaloupkou je ideálním cílem na výlet s dětmi.
14.04.2014 18:29
Krásný hrad s pěkným výhledem,hezká procházka
03.05.2014 12:22
nadhera

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace