Křivoklát

Hrad, Kladensko Rakovnicko
Pomník na prot. kopci
Pomník na prot. kopci
lupa

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku ve Středočeském kraji, stojí v lesnaté krajině poblíž řeky Berounky. Celý rok se na hradě koná mnoho úspěšných kulturních akcí, které jsou hojně navštěvovány. Návštěvníci hradu mohou obdivovat zejména nádhernou pozdně gotickou hradní kapli s jedinečnou síťovou klenbou, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířství a sochařství, fürstenberskou hradní obrazárnu a muzeum, knihovnu a vězení s expozicí mučících nástrojů. Alois Jirásek zasadil děj svého románu Mezi proudy právě na hrad Křivoklát.

Historie

Pohled do údolí
Pohled do údolí
lupa

První písemné zmínky o hradu sahají do 12. století. Ve 13. století zde často pobývali Václav I. a Přemysl Otakar II., který nechal hrad přebudovat na velkolepý královský hrad. Karel IV. zde prožil část svého dětství. Hrad byl výrazně přestavěn za Václava IV., který ho rád využíval jako lovecký hrad. Významnou přestavbou hrad prošel za Vladislava II. Jagelonského. Za Habsburků sloužil hrad jako státní vězení. Několikrát byl hrad těžce poškozen požárem. V roce 1658 ho získali Schwarzenberkové, kteří ho v polovině 80. let 17. století prodali Valdštejnům, kteří zůstali majiteli do roku 1733, potom hrad získal šlechtický rod Fürstenberků, který byl vlastníkem až do roku 1929, kdy hrad převzal stát. V 50. letech 20. století byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukční práce, které trvaly několik desetiletí. Pro svou významnost byl Křivoklát prohlášen za národní kulturní památku.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Křivoklát
  • Královský hrad Křivoklát.
  • KřivoklátDalší informace

Hodnocení:
17. místo
Poloha:
330 metrů nad mořem
Bylo zde:
158 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křivoklát
(vzdálenost od místa: 0.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Křivoklát

26.10.2011 18:20
Byl jsem na expozici Strašidla Křivoklátska v hradním bývalém pivovaru.
02.02.2012 12:19
krasny hrad, na namesti jsme chytli kejklire a zastrileli si z kuse, krasa, doporucuji
26.06.2014 15:50
skvělý průvodce
18.08.2014 11:54
Na hradě jsem byla několikrát a pořád se tam ráda vracím. Přespali jsme v chatičkách u Berounky u pana Parožka a bylo to super.
15.09.2014 15:02
Zajímavý je nejen hrad, ale i okolí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace