Korunovační klenoty v dějinách světa - Muzeum Ostrava

Muzeum, Ostravsko
ševcovský kožený valašský betlém
ševcovský kožený valašský betlém
lupa

Ještě před koncem roku jsem si udělala výlet do nedaleké Ostravy. Chtěla jsem se podívat na výstavu betlémů na hradě, kterou jsem nestihla před vánoci, protože letos jsem si zajela do předvánoční Prahy. Ale hlavně jsem chtěla zajít do muzea na výstavu korunovačních klenotů. Od Černé louky jsem šla nejdříve na hrad, kde byly vystaveny betlémy převážně zapůjčené z Muzea Klatovy a to v provedení dřevo, papír, keramika a kůže. Jeden z vystavených exponátů byl dokonce mechanický. Na betlémy se chodím dívat již několik let a vždy lze vidět něco nového a zvláštního.

koruna Montezumy vládce Aztéků
koruna Montezumy vládce Aztéků
lupa

Hlavním cílem však byla výstava v Muzeu Ostrava na Masarykově náměstí, pod názven Korunovační klenoty v dějinách světa. Výstava je rozdělena do tří částí. Jedna místnost je věnována korunovačním klenotům z různých částí světa - Brazilie, Peru a Mexiko, najdete zde klenoty iránského rodu Páhlaví, nebo další koruny z Indie, Koree, Nigérie, Egypta, Japonska či Etiopie. K vidění jsou koruny lámů i dalajlámů, něktré exponáty jsou originály a je to vždy na příslušných tabulkách uvedeno. Pokud vám nepostačí krátké popisky ve vitrínkách můžete nahlédnout do katalogu, který je v místnosti umístěn.

dánský královský pár
dánský královský pár
lupa

Další část výstavy je věnována současným panovnickým rodům Evropy. Na chodbách jsou fotografie hradů, zámků a sídel panovnických rodů, nebo objektů, kde se korunovační klenoty nachází. Z panelu se dozvíte, kdo je současným vládcem ve Španělsku, Norsku, Anglii, Nizozemsku, Belgii nebo Dánsku, ale i v evropských knížectvích - Lucemburko a Monako a velkovévodství Lichtenštejnském.

římsko německá koruna
římsko německá koruna
lupa

A na závěr to nejlepší. Do dvou místností, kde jsou umístěny korunovační klenoty Evropy, jsou lidé pouštěni po skupinkách. Obdivovat zde můžete královské i císařské koruny Evropy od 2. poloviny 9. století až po koruny současných panovníků. Nejstarší je lombardská koruna právě z 9. stol., následuje římsko německá koruna z r. 962 a koruna císaře Karla Velikého z r. 1180. Jedná se o repliky klenotů, které jsou uloženy v klenotnicích po celé Evropě, ať už se jedná o Kreml, Hofburg, Budapest nebo Louvre. Přecházím od vitríny k vitríně a obdivuji klenoty Ludvíka XV., Napoleona, císaře Rudolfa, císařovny Sisi, koruny Velké Británie, Skotska, Polska i Ruska a mnoho dalších.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
231 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostrava-Mariánské Hory
(vzdálenost od místa: 1.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Korunovační klenoty v dějinách světa - Muzeum Ostrava

krása !
08.01.2017 09:44
Dve pekné výstavy. Výstava Betlémov v čase Vianoc je vždy spríjemnením a podčiarknutím vianočnej nálady. Najzaujímavejší pre mňa je betlém z Vamberecké krajky. A aj korunovačné koruny sú zaujímavavou výstavou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace