Kolešovice - zámek

Zámek, Kladensko Rakovnicko
Starý zámek
Starý zámek
lupa

Obec Kolešovice se nachází v okrese Rakovník, autem přibližně 11 km severozápadně od centra Rakovníku. První písemná zmínka o obci je z roku 1318, kdy majitelem tvrze byl Vojslav z Kolešovic. Před II. světovou válkou patřily Kolešovice do německých Sudet. Dnes zde žije přibližně 850 obyvatel.

Starý zámek
Starý zámek
lupa

Mezi šlechtické majitele místního panství se zařadil jeho koupí roku 1720 Georg Olivier, hrabě z Wallis, svobodný pán z Carighmain (1673–1744). Pocházel z rodu irských důstojníků a ve službách rakouského císaře dosáhl hodnosti generála polního maršála. Na místě vyhořelé tvrze nechal postavit zámek, jehož stavba byla v roce 1724 ukončena. Dnes je to Starý zámek. Šlo o prostornou renesanční jednopatrovou budovu, původně s šindelovou střechou. Později byl barokně upraven. Po výstavbě nové zámecké budovy byl nadále využíván již jen jako byty, kanceláře a dílny. U budovy jsou dodnes další stavby, které nejspíš sloužily jako stáje a jízdárna.

Starý zámek ze severu
Starý zámek ze severu
lupa

Nový zámek nechal postavit Štěpán Olivier, syn Georga Oliviera. Zámek je snad z poloviny 18 stol. (přesné datum se nikde neuvádí) a měl být původně v pseudorenesančním stylu. Je orientovaný kolmo na starý zámek přibližně ve směru severojižním. Jde opět o jednopatrovou budovu obdélníkového půdorysu 51x20 metrů s dvojitou střechou. Je výrazně prostornější a honosnější než původní zámecká budova. Štěpán Olivier při zámku založil na místě bývalé obory zámecký park, který dostal tehdy módní podobu romantické krajiny.

Starý zámek se vchodem pro pěší
Starý zámek se vchodem pro pěší
lupa

Wallisové byli na panství více jak 200 let. Posledním z rodu v Kolešovicích byla hraběnka Sofie. Kolešovice byla nucena opustit po konfiskaci zámku v roce 1946, protože se Wallisové v době války otevřeně hlásili k nacistům.

Starý zámek
Starý zámek
lupa

Od roku 1946 spravoval zámek MNV. Díky dlouho zanedbanému stavu byla nutná oprava a přestavba obou budov. Ta byla zahájená 18.6. 1953. Šlo o generální opravy - úpravy zdí (bourání a stavby nových), podlah, sklepů, zřízení výtahu, ústředního topení, vodovodu, kanalizace, zrušení 2 schodišť,... Dvojitá střecha na Novém zámku zůstala zachována i po přestavbě z roku 1953, kdy zámek dostal druhé mansardové patro. Další rozsáhlé opravy proběhly v letech 2002 - 2003.

Starý zámek - jižní strana
Starý zámek - jižní strana
lupa

V roce 1954, po dokončení celkové přestavby, byl do zámku přemístěn Státní domov válečných invalidů, který byl v r. 1955 přejmenován na Zaopatřovací ústav pro přestárlé. Od r. 1956 do r. 2006 nesl název Domov důchodců. K 1.1.2007 se název změnil na Domov Kolešovice, poskytovatel sociálních služeb.Další informace

neumístěno
Poloha:
377 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kolešovice
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Kolešovice - zámek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace