Kolešovice - kostel sv. Petra a Pavla

Kostel, Kladensko Rakovnicko
kostel od jihozápadu od zámku
kostel od jihozápadu od zámku
lupa

Obec Kolešovice se nachází v okrese Rakovník, autem přibližně 11 km severozápadně od centra Rakovníku. První písemná zmínka o obci je z roku 1318, kdy majitelem tvrze byl Vojslav z Kolešovic. Před II. světovou válkou patřily Kolešovice do německých Sudet. Dnes zde žije přibližně 850 obyvatel.

pohled na kostel od západu
pohled na kostel od západu
lupa

Kostel sv. Petra a Pavla stojí uprostřed obce pár metrů od zámku. Datum založení není známo, ale už v roce 1352 byl farním. Další zmínky o místním kostele jsou z roku 1360 - je znám farář Svatomír a Voršila z Kolešovic obdržela zámek a kostel pro svého syna Pešta Probsta. Ze 14. a 15. století jsou známá jména některých kněží, bližší osudy kostela se zmiňují až v roce 1610, kdy kostel vyhořel. Za třicetileté války ztratil i svou duchovní správu a až roku 1665 byla v Kolešovicích zřízena administrace. V letech 1706 - 1708 nechal hrabě Jan Ferdinand z Nostic kostel znovu postavit v barokním stylu.

severozápadní pohled na věž
severozápadní pohled na věž
lupa

Současnou podobu získal kostel za Georga Oliviera Wallise. Další přestavba byla zahájená v roce 1730, kdy byla přistavěna sakristie s oratořemi a věž, která zůstala po požáru nedokončena. O rok později byla postavena nová fara. Ale již v roce 1725 věnoval Wallis na hlavní oltář kostela kopii slavného mariánského obrazu Madonna della lettera, jehož originál poznal během svého působení v sicilské Messině. Tuto kopii obrazu požehnal sám papež Benedikt XIII. Po smrti Georga Oliviera Wallise zůstal kostel nedokončený a dodnes mu tak mimo jiné schází jedna ze dvou plánovaných věží. Po stavebních úpravách byl kostel sv. Petra a Pavla koku 1762 jmenován opět farním a v obci byl opět i farář.

kostelní věž od východu
kostelní věž od východu
lupa

Kostel je barokní jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem. Tady jsou vyjímečně 2 sakristie po obou stranách a nad nimi byly vybudovány v prvním patře oratoře. V jihozápadním rohu lodi se vypíná věž. Presbytář a loď jsou kryty jednotným rákosovým stropem. Sakristie jsou s plochým stropem. Zařízení kostela je převážně barokní. Dominantou interieru je bezesporu oltář s obrazem Madonny, kvalitní je i tabulový oltář sv. Jana Nepomuckého se sochami andělů a rozměrná kazatelna z roku 1700 se sochami evangelistů a reliéfem křtu v Jordáně. Varhany jsou z roku 1900 a sestrojili je bratři Paštikové. Památkově chráněná je od 3.5.1958 kromě kostela sv. Petra a Pavla i fara a ohradní zeď.

nedostavěná severní věž
nedostavěná severní věž
lupa

Kostel dnes spravuje Římskokatolická farnost Petrovice u Rakovníka. Kostel sv. Petra a Pavla je ve farnosti filiální. Není bohužel veřejně přístupný, na velikost obce je i bez pravidelných bohoslužeb. Na první pohled z venku je hodně zanedbaný cryingDalší informace

neumístěno
Poloha:
378 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kolešovice
(vzdálenost od místa: 0.72 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Kolešovice - kostel sv. Petra a Pavla

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace