Klášter Teplá

Klášter, Slavkovský les, Doupovské hory
lupa

Klášter leží necelé dva kilometry od městečka Teplá, které se nachází na levém břehu říčky Teplé v Tepelské vrchovině. Nejbližší větší město jsou Mariánské Lázně vzdálené 12 km.

lupa

Klášter Teplá založil v roce 1193 český šlechtic Hroznata a povolal do něj premonstrátské řeholníky z pražského Strahova. Hroznata pocházel z významného šlechtického rodu a zastával funkci velitele hraničářů na Tepelsku a Chodsku. Po svém zakladateli získal klášter kromě majetku také znak se třemi páry jeleních parohů.

lupa

Klášterní kostel byl postaven v letech 1193-1232 jako románsko - gotický trojlodní halový kostel. Je dlouhý 62,2 metrů a vysoký 15,6 metrů. 20. června roku 1232 byl klášterní kostel slavnostně vysvěcen pražským biskupem Janem II. a záhy se stal kulturním a duchovním centrem okolní krajiny. Kostel byl zasvěcen Zvěstování Páně a první mši byl přítomen i český král Václav I. a říšští vyslanci.

lupa

Mezi nejnavštěvovanější část kláštera patří klášterní knihovna. Severní křídlo hlavní budovy kláštera bylo postaveno za opata Gilberta Helmera v letech 1902 - 1910 podle plánů mariánskolázeňského architekta Josefa Schaffera. Hlavní sál knihovny je 24 metrů dlouhý, 12 metrů široký a 15,5 metru vysoký. Na stropě jsou krásné fresky, malované profesorem pražské umělecké akademie Karlem Kratnerem, které představují oslavu nejsvětější svátosti oltářní, čtyři učitele církevní a čtyři evangelisty. Klášterní knihovna je druhá největší této kategorie v našem státě. Je zde uchováno více než 100 000 svazků, z toho je 1149 rukopisů (45 středověkých kodexů). Knihovna je přístupná odborným zájemcům, neboť premonstráti dbají na své kulturní a vědecké tradice.

lupa

V historii kláštera se střídaly období rozkvětu i úpadku. Například v letech 1641 a 1648 byl klášter vydrancován Švédy, v roce 1659 byly některé budovy poničeny požárem. Po únoru 1948 byl komunistickým režimem zahájen boj proti církvím a duchovním řádům. A tudíž o dva roky později byl Klášter Teplá stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil jako kasárna ČSLA. Pouze kostel a knihovna byly v roce 1958 zpřístupněny veřejnosti. Klášter však nebyl udržován a tudíž chátral. V prosinci 1989 sloužil opat Heřman Josef Tyl první mši svatou v klášteře a zahájil tak novu etapu života premonstrátů v Teplé. Klášter však byl vrácen řádu premonstrátů značně poškozený.

lupa

Exteriér kostela je cennou ukázkou přechodu románského slohu v gotický a je nejstarší svého druhu na našem území. V klášteře se kromě pravidelných bohoslužeb konají koncerty a výstavy. Klášter nabízí téměř po celý rok prohlídky svých přístupných částí. Návštěvník však musí občas počítat s drobnými omezeními vyplývajícími z průběžně prováděné rekonstrukce celého areálu.

lupa

Při návštěvě kláštera by člověk neměl vynechat ani prohlídku klášterního parku. Proměnlivost klášterní zahrady byla ovlivňována stavebním vývojem kláštera. Jeho současná podoba vznikla postupným rozšiřováním a přeměnami klausurní zahrady a sadu uprostřed středověkých hradeb kláštera. Komplexní přestavba parku byla provedena počátkem 20. století. V současnosti probíhají zároveň s rekonstrukcí celého areálu i úpravy parku. Přesto mohu doporučit procházku v rozsáhlém přírodním krajinářském parku okolo vodní plochy na říčce Teplé.

V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:

- NS Kladská:http://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-kladska--1

- prameny u obce Prameny:http://www.turistika.cz/mista/prameny-u-obce-prameny

- upolínová louka:http://www.turistika.cz/mista/upolinova-louka

-Tři křížky:http://www.turistika.cz/mista/tri-krizky

- Dominova skalka:http://www.turistika.cz/mista/dominova-skalka

- Podhorní vrch:http://www.turistika.cz/mista/podhorni-vrch-u-marianskych-lazni

- Panská rozhledna nad obcí Drmoul:http://www.turistika.cz/mista/panska-rozhledna-nad-obci-drmoul

- rozhledna Bohušův vrch nad městem Planá:http://www.turistika.cz/mista/rozhledna-bohusuv-vrch-nad-mestem-plana

- židovský hřbitov v městyse Chodová Planá:http://www.turistika.cz/mista/stary-zidovsky-hrbitov-v-mestyse-chodova-plana

- studánka Oriona:http://www.turistika.cz/mista/kyselka-studanka-oriona-na-marianskolazensku

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Klášter Teplá
  • TEPLÁ KLÁŠTERDalší informace

Hodnocení:
2251. místo
Poloha:
668 metrů nad mořem
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Teplá
(vzdálenost od místa: 1.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Klášter Teplá

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace