Jelení Hora (Jelenia Góra) - kostel Povýšení svatého kříže (Kościół Łaski p.w. Podwyźszenia Krzyźa Ś

Kostel, Polsko
Kostel Povýšení svatého kříže
Kostel Povýšení svatého kříže
lupa

Půjdete-li v Jelení Hoře z centra města ulicí 1. máje (1. maja), spatříte na jejím konci vlevo jeden z největších kostelů v Dolním Slezsku. Je jím kostel Povýšení svatého kříže.

Před oltářem
Před oltářem
lupa

Počátky jeho zrodu sahají do roku 1707, kdy byla v Altranstädtu podepsána dohoda o povolení šesti staveb Evangelických kostelů milosti (Kościolów Łaski) ve Slezsku, a to v Těšíně (Cieszynie), Koźuchowie, Miliczu, Źaganiu, Kamenné Hoře (Kamiennej Górze) a Jelení Hoře (Jeleniej Górze).

Pohled na kostel z ulice 1. maja
Pohled na kostel z ulice 1. maja
lupa

V posledně jmenované Jelení Hoře stavěli kostel v následujících letech 1709 až 1718 podle projektu architekta Martina Frantze z Tallinu. Není bez zajímavosti, že podobný kostel podle plánů téhož architekta byl postaven již dříve ve švédském Stockholmu. Zasvětili ho tam Svaté Kateřině.

Pomník před kostelem
Pomník před kostelem
lupa

Kostel Povýšení svatého kříže byl vyzděn na půdorysu rovnoramenného kříže, jehož délka je 74 metry. Mansardovou střechu završuje ve výšce 57 metrů kopule a čtyři vedlejší věžičky.

Boční vchod
Boční vchod
lupa

Vnitřek kostela je vybaven a bohatě vyzdoben v barokním stylu. Výrazným prvkem interiéru jsou dvoupatrové galerie, které navyšují kapacitu svatostánku na 4.020 sedících věřících. Další si mohou bohoslužbu poslechnout ve stoje. Do prostor kostela se tak vejde celkem 8 až 10 tisíc služebníků Páně. Na galeriích jsou upevněné desky s citáty ze starého a nového zákona.

Pozornost zasluhuje také kazatelna z roku 1717, kterou mistr Melchior Berthold vytesal z jednoho bloku pískovce, a dále křtitelnice z modrého mramoru.

Stojany na kola
Stojany na kola
lupa

Dřevěný polychromovaný oltář vyrobil v roce 1727 místní umělec Hielscher. Z téhož roku jsou i varhany umístěné nad oltářem. Ty byly v roce 1905 restaurovány a rozšířeny. Dnes mají 4.571 píšťal.

Oltářní obraz představuje Krista na Olivové hoře. Nelze si nevšimnout fresek na klenbách a v kopuli z roku 1737 až 1745.

Interiér kostela - oltář a varhany
Interiér kostela - oltář a varhany
lupa

Dne 1. srpna 1745 do kostela udeřil blesk, poničil střechu a vzniklý požár způsobil škody i na interiéru. Kostel musel být následně opraven. Při této pohromě přišel o život kázající pastor Gottlob Adolph.

Od roku 1945 kostel slouží katolické církvi. V posledních letech se zde konají festivaly varhaní hudby Silesia Sonans.

Interiér kostela - oltář a varhany
Interiér kostela - oltář a varhany
lupa

Kostel je pro veřejnost otevřený od 1. dubna do 31. října v pondělí až čtvrtek a v sobotu od 10 do 16 hodin. V pátek jen od 12 do 16 hodin. To neplatí, konají-li se v kostele mimořádné akce. Od 1. listopadu do 31. března je kostel pro veřejnost zavřený. Návštěvy mimo uvedené období a časy jsou možné po předchozí telefonické dohodě se správcem kostela.

Za vstup do kostela se platí 4 zł nebo 1 euro (informace z května 2012). Kostelem se prochází bez průvodce za znění barokní hudby. V pokladně lze zakoupit drobné upomínky a suvenýry.

Podrobnější informace o kostele se dočtete na webových stránkách www.kosciolgarnizonowy.pl. Nebo ještě lépe, až budete mít cestu do Jelení hory, přijďte se podívat.

Model kostela v měřítku 1:25 je vystaven v Parku miniatur v Kowarech. Viz článek Návštěva čtyřiceti památek Dolního Slezska během jednoho dopoledne.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
346 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Jelení Hora (Jelenia Góra) - kostel Povýšení svatého kříže (Kościół Łaski p.w. Podwyźszenia Krzyźa Ś

13.07.2012 08:30
Celé městečko i přilehlá nová rozhledna stojí za to.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace