Hřensko ovšem čas od času postihují přírodní pohromy a asi třem stovkám zdejších obyvatel, které převážně živí cestovní ruch, nezbývá pak nic jiného než více či méně aktivně pomáhat odstraňovat následky přírodních živlů.

Starosta Hřenska Josef Černý ukazuje na terase hotelu Praha, kam až dosahovala voda při povodni v srpnu 2010

"Normálně zde turistická sezóna začíná v dubnu a končí v říjnu. S určitou nadsázkou se říká, že když se mimo tyto měsíce potkají v Hřensku dva lidé, tak se vzájemně vylekají. Ta loňská turistická sezóna však skončila 7. srpna 2010, kdy úzkým korytem Kamenice protékalo stejné množství vody jako ve stejný den v Praze ve Vltavě," vylíčil nedávno starosta.

Do Kamenice nateklo a napršelo naráz takové množství vody, že voda stoupla až do výše prvních pater zdejších domů, hotelů a restaurací. A to i do těch, které byly postaveny na hodně vyvýšeném nábřeží.

"Voda spláchla i jez, pramice a veškerá zařízení největší naší atrakce v soutěskách, kde se již v předminulém století provozovala plavba turistů na pramicích. Málokdo mi tehdy věřil, když jsem prohlásil, že o Velikonocích 2011 bude plavba na pramicích v soutěskách obnovena,“ dodal starosta postižené obce.

Nakonec se všechno povedlo a Tichou soutěskou se opět plaví turisté na laminátových pramicích pro 26 cestujících. Turisty převozníci upozorňují na zajímavé a trefně pojmenované skalní výjevy. Proti loňsku se však návštěvníci navíc na různých místech dozvědí, kam až dosahovala povodňová voda a co všechno utrhla, když tu v roce 2010 zuřily živly.

Památka na povodně  ze srpna 2010 stará kovová pramice

„Jsme tu pro vás, turisté, a v provozu,“ zve k návštěvě starosta Hřenska u přístaviště pramic připravených vyplout s turisty obnoveným korytem Edmundovy soutěsky.

Najdete jiný turistický cíl z této oblasti od stejného autora na Turistika.cz

https://www.turistika.cz/mista/v-ruzove-muzete-videt-rucni-vyrobu-mydla